Światowi patroni i bogowie podróżnych

Światowi patroni i bogowie podróżnych

Światowi bogowie i patroni…

Światowi patroni i bogowie podróżnych

Każdy zapalony globtroter słyszał zapewne o patronach i bogach podróżnych, mocno zakorzenionych w kulturze światowej. Wiele osób przywodzi ze swoich wojaży figurki i rożne wizerunki tych postaci. Przedstawiamy Państwu niektóre z nich.

 

 

 

Mitologia grecka

Hermes

Ojciec Pana. Posłaniec bogów i przewodnik dusz do świata zmarłych. W młodości wygnany z Olimpu za drobne kradzieże, później wrócił do łask bogów. Opiekun kupców, złodziei, wynalazców, poetów, podróżnych, pasterzy i ich stad. Wyobrażany w kapeluszu podróżnym, w uskrzydlonych sandałach, z kerykejonem w ręce lub jako „dobrego pasterza” z owieczką na ramionach.

Mitologia Majów

Ek Chauach

Ciekawym bogiem był bóg kupców Ek Chuah („Czarna Gwiazda” lub „Czarny Wódz Wojenny ”). Zaliczano go do grona życzliwych bogów podróżnych, dróg i plantacji kakao. Niekiedy ukazywany był jako niosącego na grzbiecie toboły z towarami niczym wędrowny handlarz. Jako bóg wojny stawał się wrogi dla ludzi. Przedstawiany był z okiem w czarnej obręczy, co mogło raczej sugerować opuchnięte oczy – znak rozpoznawczy dla bogów starszyzny; oraz z dużym nosem. Niekiedy jego twarz była czarna. W kodeksach występował z symbolem krwawej ofiary lub z ogonem skorpiona. Charakteryzował się dzikim i gwałtownym usposobieniem. W 15 miesiącu Muan składano mu w ofierze pręgowanego psa wcześniej malowanego na ciemny, kakaowy kolor.

Xaman Ek

Kupcy, jak również i podróżni, uważali za swego opiekuna również Xaman Ek – Boga Gwiazdy Polarnej. Był bogiem dobroczynnym, przedstawiany z perkatym nosem. Majowie spalali dla niego kadzidło – kopal na przydrożnych ołtarzach. Bogiem dróg jak i wędrowców był również Ah Beob oraz Ah Bolon Yocte.

Kubańska Santeria ( połączenie wierzeń afrykańskich z religią chrześcijańską )

Eleggua (św. Antoni) opiekun domów i podróżnych, władca bram między światem fizycznym a duchowym. Jego posążki ustawiane są przy drzwiach wejściowych do domu, jako że ma on chronić dom i domowników. Jest on pośrednikiem pomiędzy ludźmi a orishas, stąd też przy każdej ceremoni najpierw jemu oddaje się hołd, by móc potem zwrócić się do wybranego świętego.

Mitologia słowianska

Julki – karzełki sprzyjające podróżnym

Mitologia chrześcijańska



Św. Krzystof

Św. Krzysztof jest czczony jako patron podróżnych, pielgrzymów, przewodników, flisaków, marynarzy i kierowców.

W dzień jego dorocznej pamiątki poświęca się wszelkiego rodzaju mechaniczne pojazdy.

Mitologia japońska

Jizo-basatsu opiekun dzieci, podróżnych, ciężarnych kobiet, czasami plonów.