Wyszukiwarka biletów lotniczych

Atrakcje turystyczne

Pomnik Chrystusa Zbawiciela - opiekun Rio de Janeiro

Pomnik Chrystusa Zbawiciela to jedna z najbardziej znanych, zbudowanych ludzkimi rękoma budowli na świecie. Tak jak Statua Wolności dla Nowego Jorku i Wieża Eiffla dla Paryża, tak Pomnik Chrystusa jest swoistym symbolem Rio de Janeiro. Każdy szanujący się podróżnik choć raz powinien odwiedzić górę Corcovado.

 

Kilka słów o samej budowli: jest to 38 metrowy pomnik, który znajduje się na szczycie granitowej góry Corcovado. Statua ta jest symbolem oraz jednym z najważniejszych elementów miasta. Budowla mierzy 30 metrów wysokości i jest postawiona na 7 metrowym cokole. Głowa pomnika ma 3,5 metra wysokości i waży 35 ton. Każda z dłoni waży 9 ton. Głowę Jezusa z Rio zaprojektował francuski rzeźbiarz polskiego pochodzenia Paul Landowski. Rzeźba została wzniesiona we Francji, następnie przetransportowano ją do Rio de Janeiro.

 

Odsłonięcie pomnika miało miejsce 12 października 1931 roku. W późniejszych latach statuę odsłaniano jeszcze dwa razy. Ponownego odsłonięcia dokonał papież Paweł VI , natomiast w rocznice 50-lecia wzniesienia pomnika, 12 października 1985r., dokonał tego papież Jan Paweł II .

 

W 2003r. przy pomniku zainstalowano ruchome schody , chodniki i windy, które mają ułatwić dostęp do punktów obserwacyjnych naokoło. Na górę Corcovado można również dostać się zwykłą drogą badź kolejką linową.

 

W dniu 7 Lipca 2007 r., w liście sporządzonej przez szwajcarską firmę New Open World Corporation, pomnik ten został nazwany jednym z Siedmiu Nowych Cudów Świata.

W roku 2009 pomnik został uznany za zabytek i jest chroniony przez Instytut Dziedzictwa Narodowego IPHAN.

 

Ciekawostka: Sprzątania pomnika dokonuje niemiecka spółka Kärcher.

 

Zobacz więcej zdjęć z Rio de Janeiro

1 -1 50% 50%
lista artykułów
Dzięki współpracy z firmą WhyNotTravel sp. z o. o. sp. k., która jest Akredytowanym Agentem IATA, możemy zapewnić Państwu gwarancję usługi na najwyższym poziomie. Oferujemy sprzedaż biletów lotniczych, rezerwacje hoteli oraz ubezpieczenia podróży.

Why Not Fly IATA