Wyszukiwarka biletów lotniczych

Atrakcje turystyczne

Wielka Rafa Koralowa w...

Australijska Wielka Rafa Koralowa - podwodny świat baśni

Największa na świecie rafa koralowa, zwana Wielką Rafą znajduje się u brzegów Australii. Zajmuje powierzchnię 350 tys. km, a więc jest większa od Polski. Wytworzona przez organizmy żywe, tworzy jasną smugę na oceanie, którą można zauważyć nawet z kosmosu. Wielka Rafa Koralowa położona jest na południe od Zwrotnika Koziorożca, na wysokości miast Bundaberg i Gladstone, a kończy w Cieśninie Torresa, na południe od Nowej Gwinei. To piękne miejsce pełne jest niesamowitej morskiej fauny i flory. Na rafie żyje 1500 gatunków ryb, 5000 gatunków mięczaków, 500 gatunków wodorostów oraz 400 gatunków koralowców. Są to między innymi koralowce wachlarzowate i pierzaste oraz spokrewnione z nimi gąbki i inne barwne stworzenia, które sprawiają wrażenie jak z baśni. Oprócz tego można spotkać tu rekiny, jadowite węże morskie, żółwie, rozgwiazdy oraz małże. Wielka Rafa Koralowa zachwyca swą kolorystyką: króluje czerwień, rózne odcienie błękitu, zielieni oraz fosforyzującej żółci. Koralowce są szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenia, co pozwala stwierdzić że woda je okalająca jest krystalicznie czysta.


Wiek "żyjących skał" ocenia się na około 20 mln lat, a niektórych jej części nawet na 45,5 mln. Jej szerokość wynosi od 2 do 150 kilometrów, a sama rafa ciagnie sie na przestrzeni 2000 km. Przeprowadzone badania wykazały, że grubość warstwy koralowej wynosi około 500 metrów. Między Wielką Rafą i wybrzeżem rozciągają się przepiękne laguny. Kolorowy, podwodny świat Wielkiej Rafy Koralowej mozna zwiedzać korzystając z wielu ofert pozwalających na swobodne nurkowanie w tym rejonie.


Wielka Rafa Koralowa oprócz Gór Błękitnych czy portu i opery w Sydney jest jedną z największych atrakcji turystycznych Australii.


26 października 1981 roku rafę jako park morski objęto ochroną oraz wpisano ją na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

1 -1 100% 0%
lista artykułów
Dzięki współpracy z firmą WhyNotTravel sp. z o. o. sp. k., która jest Akredytowanym Agentem IATA, możemy zapewnić Państwu gwarancję usługi na najwyższym poziomie. Oferujemy sprzedaż biletów lotniczych, rezerwacje hoteli oraz ubezpieczenia podróży.

Why Not Fly IATA