Wyszukiwarka biletów lotniczych

Atrakcje turystyczne

Krzywa wieża w Pizie - atrakcje turystyczne - Why Not Fly
Krzywa wieża w Pizie -...
Krzywa wieża w Pizie - atrakcje turystyczne - Why Not Fly
Krzywa wieża w Pizie -...

Krzywa Wieża w Pizie - Włoski wybryk architektury

Krzywa Wieża w Pizie zaliczana jest do najbardziej znanych budowli świata. Znajduje się ona w niewielkiej prowincji Toskanii, w środkowych Włoszech. Co roku jest licznie odwiedzana przez turystów. Tak naprawdę wieża ta jest dzwonnicą katedralną i jest wybudowana w stylu romańskim na Campo dei Miracoli. Wieża zbudowana jest z białego marmuru na planie okręgu i liczy osiem kondygnacji, ma 55 metrów wysokości, jej masa wynosi około 14 tysięcy ton.


Wieża nie byłaby tak znana na skalę światową, gdyby nie pewien błąd jej konstruktorów. Została ona usytuowana na podmokłym, gliniastym gruncie. Skutkiem tej pomyłki jest odchylanie się wieży od pionu. Obecnie średnio w ciągu roku wieża wychyla się 1mm.


Budowę wieży rozpoczęto w 1174 roku, wkrótce potem zabytek zaczął odchylać się od położenia pionowego. Architekci próbowali wyrównać krzywiznę wieży, stawiając dłuższe kolumny po jednej stronie. W 1350 roku wieża zyskała ostatnie piętro, na którym umieszczono dzwon. W 1990 roku zamknięto wieże i powołano specjalny komitet, który miał znaleźć rozwiązanie na powstrzymanie dalszych wychyleń, jednak w 2001 roku wieże otwarto na nowo dla turystów. Krzywą wieże, posiadającą aż 294 schody można zwiedzać cały dzień, a także po zachodzie słońca. Niestety dzieci do lat 8 nie mają do niej wstępu.

1 -1 100% 0%
lista artykułów
Dzięki współpracy z firmą WhyNotTravel sp. z o. o. sp. k., która jest Akredytowanym Agentem IATA, możemy zapewnić Państwu gwarancję usługi na najwyższym poziomie. Oferujemy sprzedaż biletów lotniczych, rezerwacje hoteli oraz ubezpieczenia podróży.

Why Not Fly IATA