Wielki Mur Chiński – gigant „widziany” z kosmosu / Atrakcje turystyczne

Atrakcje turystyczne

Wielki Mur Chiński – gigant widziany z kosmosu  				 / Atrakcje turystyczne  				 / W podróży  				 / Dla podróżników

Fragment Wielkiego Muru…

Wielki Mur Chiński – gigant widziany z kosmosu  				 / Atrakcje turystyczne  				 / W podróży  				 / Dla podróżników

Budowę Wielkiego Muru…

Wielki Mur Chiński – gigant widziany z kosmosu  				 / Atrakcje turystyczne  				 / W podróży  				 / Dla podróżników

Jedna z najlepiej zachowanych…

Wielki Mur Chiński – gigant „widziany” z kosmosu

Mur Chiński to nic innego jak systemy obronne, składające się z zapór naturalnych rozmieszczonych w Chinach, a dokładniej w północnej i środkowej części państwa od Shanhaiguan na do Jiayuguan. Obiekt ten ma długość około 2400 kilometrów, wysokość waha się od 5 do 10 metrów, w zależności od miejsca. Szerokość muru to 5- 8 metrów, a w odległościach od 100 do 200 metrów znajdują się wieże obserwacyjne. Jest ich aż 20 tysięcy. Wielki Mur Chiński należy do największych obiektów jakie ludzkie dłonie wybudowały do dnia dzisiejszego. Obwarowania miały ochraniać północne Chiny przed najazdem ludów z Wielkiego Stepu.


Idea budowy muru jak twierdzą naukowcy powstała około 2012 roku p.n.e, a pierwsze części muru już w IV wieku p.n.e. Przez wiele lat Mur Chiński pełnił funkcje obronną a przy okazji ukazywał potęgę mocarstwa. Miał również funkcje handlową gdyż jego zachodni odcinek chronił chińską cześć Jedwabnego Szlaku. Przydawał się też do przekazywania sygnałów alarmowych gdy zagrożenie ludności w regionie było realne. W tym celu rozpalano nocą na wieżach obserwacyjnych ogień, a w dzień posługiwano się znakami dymnymi, które szybko rozprzestrzeniały się wzdłuż całego kraju. Budowla została wzniesiona na kamiennych fundamentach, wzmacnianych gliną. Za głównego budowniczego muru uważany jest pierwszy cesarz Chin. Po świecie krążą już znane legendy mówiące o tym, że przy budowie obiektu z wycieńczenia zginęło około milion robotników, a mur stał się tym samym najdłuższym cmentarzem na świecie. Zmarłych chowano przy miejscu budowy, chcąc tym samym zapobiec epidemii. Nieprawdą jest natomiast stwierdzenie, że ciała wszystkich pracówników zamurowywano. Mogłoby to zaszkodzić trwałości i spójności konstrukcji. Ukarani byli tylko Ci, którzy wykazali się nieposłuszeństwem.

 

Obecnie większa część budowli jest w złym stanie. Porozrywane części w większości nie są udostępniane turystom. Istnieje także mylne ogólne przekonanie, że Mur Chiński widoczny jest z kosmosu. Owszem, lecz tylko z niskiej orbity okołoziemskiej, oprócz niego widać także lotniska, drogi i tamy.

Dzisiaj Mur Chiński to jedna z głównych atrakcji państwa środka. Jedną z ciekawostek jest nie lada wyczyn jakiego dokonał Danny Way, który przeskoczył obiekt na deskorolce. W tym celu zbudowano największą na świecie rampę, a firmie DC Shoes Co. udało się dojść do porozumienia z władzami Pekinu. Co roku na Wielkim Murze odbywa się także bieg maratoński – „Great Wall of China Marathon”.

 

W 1987 Mur Chiński roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 7 lipca 2007 roku, uznano go również za jeden z siedmiu nowych cudów świata.

1 -1 100% 0%