Szczepienia przed wyjazdem – podstawowe informacje

Zdrowie

Szczepienia przed wyjazdem - podstawowe informacje  				 / Zdrowie  				 / W podróży  				 / Dla podróżników

Szczepienia – Zdrowie – dla…

Szczepienia przed wyjazdem – podstawowe informacje

Podstawowe informacje o szczepieniach

Ponieważ podróże do krajów egzotycznych stają się coraz popularniejsze, warto przypomnieć o profilaktyce szczepień przed wyjazdem. Wiele niebezpiecznych chorób występujących w krajach klimatu gorącego może skutecznie skrócić nasze wymarzone wakacje. Kraje egzotyczne nie są wyjątkiem, niebezpieczne choroby występują również w klimacie umiarkowanym (np. Polska), a jednak czujemy się tu bezpieczni. Nie należy się zniechęcać groźbami chorób, występujących w krajach egzotycznych. Wystarczy, że będziemy przestrzegać zasad dotyczących higieny, zaleceń lekarzy oraz wystarczająco wcześnie poddamy się szczepieniom. Najlepiej zrobić to na 6-8 tygodni przed planowanym wyjazdem, ponieważ niektóre szczepionki trzeba przyjmować w dwóch dawkach i kilku tygodniowym odstępie czasowym. Tak jest właśnie ze szczepieniem przeciw żółtaczce, które przyjmuje się się dwa razy w odstępie czterech tygodni. Przy czym szczepionka zaczyna działać dopiero po 10 dniach od przyjęcia drugiej dawki. Przed każdym szczepieniem powinno się poinformować lekarza o takich sprawach jak ciąża, alergia czy choroby przewlekłe. Pomoże to dobrać szczepionki dopasowane indywidualnie do danej osoby.

 

Szczepienia wymagane

 

W poszczególnych krajach przepisy dotyczące szczepień są różne i ulegają zmianom, dlatego aby dowiedzieć się o tym czy dane szczepienie jest wymagane, czy tylko zalecane, należy zwrócić się do placówki odpowiedzialnej za ich prowadzenie. Szczepienia w międzynarodowym ruchu turystycznym kontrolują przepisy. Obecnie według nich jedynie szczepienie przeciwko żółtej grypie jest obowiązkowe. Niektóre kraje wymagają posiadania żółtej książeczki, czyli potwierdzenia odbycia obowiązkowego szczepienia. Szczególnej kontroli poddawani są podróżujący przybywający z rejonów, gdzie występuje zagrożenie spowodowane żółtą grypą. Jest to choroba wirusowa, przenoszona przez moskity. Występuje w północnej części Ameryki Południowej i w Afryce. Szczepienie przeciw temu wirusowi kosztuje w Polsce od 130zł do 150zł. Skorzystać z niego można w Poradniach Medycyny Tropikalnej pracujących przy Wojewódzkich Stacjach Sanitarno Epidemiologicznych oraz w Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Niektóre kraje posiadają wymogi dodatkowych szczepień np. na zakażenia meningokokowe.

 

Szczepienia zalecane

 

Tężec i błonica – tężec to choroba zakaźna, do której może dojść po zainfekowaniu rany. Błonica to ostra choroba zakaźna wywoływana przez maczugowce błonicy. Szczepienie na tę chorobę zaleca się wszystkim podróżującym, niezależnie gdzie się udają. Choroba ta występuje w Ameryce Środkowej i Południowej, Azji, Afryce oraz Europie. Szczepienie na obie te choroby przeprowadza się raz na 10 lat i kosztuje ono w Polsce od 10zł do 35zł.

 

Wirusowe zapalenie wątroby typu A i B – są to choroby układu pokarmowego. Pierwsza może wystąpić poprzez zaniedbanie higieny, drugą można się zarazić poprzez kontakt ze skażoną krwią. Na obie choroby powinno się zaszczepić przed każdym wyjazdem zagranicznym. Koszt szczepienia na WZW A i B to od 150zł do 195zł.

 

Dur brzuszny– zwany niegdyś tyfusem brzusznym. Źródłem zakażenia może być brudna woda, owoce i warzywa. Szczepienie zaleca się u osób, które podróżują po krajach o gorącym klimacie. Koszt szczepienia to 130-180zł.

 

Meningokokowe zapalenie opon mózgowych – szczepienie zalecane u osób zatrzymujących się na dłużej w zakażonych rejonach Afryki, Azji i Ameryki Północnej. Szczepienie na tą chorobę dostępne jest w Gdyni, Warszawie, Katowicach i Bydgoszczy. Jego koszt to 100-170zł.

 

Gruźlica – często występuje w krajach rozwijających się. Warto zaszczepić się przeciw tej chorobie przed wyjazdem.

 

Malaria ze względu na to, iż nie ma szczepionek przeciwko tej chorobie, warto zaczerpnąć o niej informacji przed wyjazdem. Przenoszona jest przez komary w krajach o gorącym klimacie.

 

Zobacz także:

Podział szczepień pod względem regionów geograficznych

Szczepienie przeciwko żółtej febrze