Helsinki

Helsinki

  • Informacje

  • Opis

  • Rozrywka

  • Transport

  • Helsinki  				 / Katalog miast  				 / Przydatne katalogi
    Helsinki  				 / Katalog miast  				 / Przydatne katalogi

    Helsinki nocą – katalog miast – Why Not Fly

  • Helsinki  				 / Katalog miast  				 / Przydatne katalogi
    Helsinki  				 / Katalog miast  				 / Przydatne katalogi

    Helsińska katedra – katalog miast – Why Not Fly

  • Helsinki  				 / Katalog miast  				 / Przydatne katalogi
    Helsinki  				 / Katalog miast  				 / Przydatne katalogi

    Część helsińskiego portu – katalog miast – Why Not Fly

  • Helsinki  				 / Katalog miast  				 / Przydatne katalogi
    Helsinki  				 / Katalog miast  				 / Przydatne katalogi

    Niewielka wyspa niedaleko portu – katalog miast – Why Not Fly

Kraj:Finlandia
Kontynent:Europa
1 -1 50% 50%

Helsinki to stolica i największe miasto mroźnej Finlandii, położone na Zatoką Fińską. Liczy nieco ponad 570 tyś mieszkańców i wyróżnia się klasycystyczną zabudową. Miasto zostało założone w 1550 roku przez szwedzkiego króla Gustawa Wazę i od razu stało się ważnym ośrodkiem handlu. Często niszczone przez Rosjan podczas wielu wojen, w 1809 roku stało się wraz z całą Finlandią częścią Rosji. W tym czasie stolicę zaczęto rozbudowywać na wzór rosyjskiego St. Petersburga. Powstało wiele prostych w formie budynków, rozbudowano przemysł i stworzono pierwszą linię kolejową. Po II Wojnie Światowej miasto gwałtownie się rozwinęło, a w 1952 roku odbyły się tu letnie igrzyska olimpijskie. Dziś Helsinki stały się bardzo modne i są jedną z dziewięciu stolic kulturalnych Europy.

Często mówi się o Finach jako o zamkniętych w sobie, zimnych i małomównych. Nic bardziej mylnego. Zaprzeczają temu Helsinki, w których aż roi się od pubów, barów czy dyskotek. Co najciekawsze, w stolicy Finlandii znajduje się największa w Europie izba wytrzeźwień… To chyba mówi samo za siebie.

Helsinki to miasto relaksacyjne, otoczone z trzech stron morzem, z bardzo dużą ilością zieleni. Na początek na pewno warto wybrać się w rejs promem do twierdzy Suomenlinna, położonej na sześciu wyspach. Po drodze można zaopatrzeć się w przyportowej hali targowej – oferującej niesmaowite ilości ryb morskich.

Sercem Helsinek jest Plac Senacki i górująca nad nim katedra luterańska, z białymi kopułami widocznymi z każdej częsci miasta. Przed katedrą znajduje się pomnik Cara Aleksandra II , znienawidzonego w Polsce, a w Finlandii bardzo lubianego. Najsłynniejszym pomnikiem Helsinek są jednak stalowe organy upamiętniające ubóstwianego przez Finów kompozytora Sibeliusa.

W Helsinkach znajduje się około 70 muzeów w tym Ateneumin Taidemuseo z pracami Van Gogha, Cezanne’a czy Chagalla. Istnieje też gratka dla fanów hotelarstwa, tramwajów, radia czy poczty – Posti Museo.

Miejscem wartym zobaczenia jest także Temppeliaukio – kościół wykuty w skale, czy „pralnia pod chmurką”. Nad brzegiem Bałtyku Finowie urządzili sobie bowiem pralnię dywanów, twierdząc, słusznie zresztą że sól morska konserwuje kolory. Kobietom na pewno spodoba się największy dom handlowy Helsinek – Stockmann, gdzie można kupić wszystko – od pamiątek do suszonego śledzia, a także butik znanej projektantki Marimekko ofeujący ubrania, torebki, pościele i tapety.

Helsinki to także klimatyczne restauracje i knajpy. Polecana jest portowa „Kappeli” z wszelkimi wariacjami łososia i „Savoli”, gdzie nogi uginają się od wysokoprocentowych trunków. W tej kwestii Finowie są bardzo podobni do Polaków – uwielbiają mocno zakrpaiane imprezy, dlatego idąc tą drogą dojdziemy jeszcze do klubu Uniq, czy Arctic Icebar, z temperaturą – 5 stopni Celsjusza i ścianami z lodu przywiezionego z ojczyzny św. Mikołaja – Laponii.

W stolicy Finlandii można zakupić „Helsinki Card”, oferujący bezpłatny dostęp do ponad 50 atrakcji, w tym do helsińskiego ZOO.

W Helsinkach można poruszać się tramwajem, metrem, autobusami, łódką, na rowerze czy nawet heikopterem. Bilet tramwajowy kosztuje 2 euro u kierowcy, badz 1,35 euro za „0”, ważny przez godzinę. Bilet „City” natomiast, można zamówić przez telefon komórkowy za 2 euro, bądź kupić go u kierowcy – 2,20. Oferuje on możliwość jazdy przez godzinę w granicach miasta takimi środkami jak autobusy, tramwaje, metro i prom.

W okresie letnim można wypożyczyć rower w punktach „Citybike”. Koszt kaucji to 2 euro, zwracanej po odstawieniu roweru.

Najszybszym środkiem transportu jest jednak metro, składające się z jednej mocno rozgałęzionej linii. Najdłuższy odcinek znajduje się na trasie Kamppi – Itäkeskus.