Polska

Polska

  • Informacje

  • Opis

  • Polska  				 / Katalog państw  				 / Przydatne katalogi
    Polska  				 / Katalog państw  				 / Przydatne katalogi

    Pałac Prezydencki – Polska – katalog państw – Why Not Fly

  • Polska  				 / Katalog państw  				 / Przydatne katalogi
    Polska  				 / Katalog państw  				 / Przydatne katalogi

    Pałac Łazienkowski – Polska – katalog państw – Why Not Fly

Kontynent: Europa

(Rzeczpospolita Polska )

Stolica: Warszawa

Waluta: złoty (PLN)

Język urzędowy: polski

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE.

Od grudnia 2007 roku Polska należy do strefy Schengen. Oznacza to, że wiza wjazdowa do Polski ważna jest również na wszystkie kraje strefy.

W ramach zasady wolnego przepływu osób, obywatele krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii nie potrzebują wizy na pobyt w Polsce, niezależnie od jego długości.

Do 90-dniowego pobytu bez wizy na terenie strefy Schengen upoważnieni są obywatele: Andory, Argentyny, Australii, Brazylii, Brunei, Chile, Chorwacji, Gwatemali, Hondurasu, Hongkongu, Izraela, Japonii, Kanady, Kostaryki, Makau, Malezji, Meksyku, Monako, Nikaragui, Nowej Zelandii, Panamy, Paragwaju, Korei Południowej, Salwadoru, San Marino, Singapuru, Urugwaju, Stanów Zjednoczonych, Watykanu i Wenezueli.

Obywatele Białorusi, Ukrainy i Rosji od 1 października 2003 objęci są obowiązkiem wizowym, co jest następstwem polskiego członkostwa w strukturach UE od 1 maja 2004.

Tryb wizowy – w rozumieniu polskich przepisów – jest podstawowym trybem udzielania zezwolenia na wjazd do kraju. O wizę cudzoziemiec występuje w polskiej placówce konsularnej za granicą. Musi być przygotowany na podanie swoich danych osobowych, wskazanie deklarowanego terminu pobytu na terytorium Rzeczpospolitej i podanie m. in. celu wizyty. Konsul potwierdzi przyjęcie wniosku wizowego stosowną pieczęcią w paszporcie. Zależnie od rodzaju wizy i okresu ważności opłaty za wizę wynoszą od 10 do 80 Euro. W przypadku odmowy przez Konsula wydania wizy, wniesiona opłata nie podlega zwrotowi. W związku ze wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej ponownie wprowadzono ruch wizowy z Białorusią, Rosją i Ukrainą. Dzięki korzystnej umowie bilateralnej obywatele Ukrainy nie będą jednak musieli wnosić opłat wizowych.

 

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA.

Nie występują tu szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie są wymagane szczepienia.

Obywatele innych państw korzystający z usług opieki medycznej na terytorium Polski muszą płacić za świadczenia medyczne. Dlatego zalecane jest ubezpieczenie się na czas podróży w firmie ubezpieczeniowej we własnym kraju.

Do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w Polsce mają prawo osoby uprawnione do opieki zdrowotnej na podstawie przepisów wspólnotowych o koordynacji. Przysługuje ono u świadczeniodawców, którzy zawarli umowy na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z Narodowym Funduszem Zdrowia. Takie osoby powinny przed wyjazdem wyposażyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

 

 

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW.

W Polsce obowiązuje ruch prawostronny. Na drogach obowiązują następujące ograniczenia prędkości:

  • teren zabudowany – do 50 km/h
  • poza terenem zabudowanym – do 90 km/h
  • strefa zamieszkania – do 20 km/h
  • droga ekspresowa dwujezdniowa – do 110 km/h
  • droga ekspresowa jednojezdniowa – do 100 km/h
  • droga dwujezdniowa, o co najmniej dwóch pasach w każdą stronę – do 100 km/h
  • autostrada – do 130 km/h

Zapinanie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe dla kierowców oraz pasażerów na przednich i tylnich siedzeniach. Dzieci do 12. roku życia muszą jeździć w specjalnych atestowanych fotelikach.

Obowiązkowa jest jazda z włączonymi światłami mijania przez cały rok.

Podczas jazdy rozmowa przez telefon komórkowy może odbywać się jedynie przez zestaw słuchawkowy lub głośnomówiący.

Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi u kierowcy to 0,2 promila. Przekroczenie 0,5 mg/l alkoholu we krwi jest przestępstwem i podlega karze pozbawienia wolności do dwóch lat.

Inne informacje – Ogólnopolska sieć pomocy drogowej dostępna jest pod numerem telefonu 0719637

 

ŚWIĘTA.

Polacy uchodzą za naród lubiący świętować, przywiązany do tradycji, podtrzymujący dawne obyczaje. Najdawniejsze obrzędy, zwłaszcza te sięgające jeszcze czasów pogańskich, dawno już zatraciły swój magiczny charakter, stając się barwnym reliktem przeszłości i elementem zabawy. Związek z tradycją odczuwa się najmocniej w czasie obchodów największych świąt kościelnych takich, jak Boże Narodzenie, Wielkanoc czy Boże Ciało, podczas którego organizowane są procesje, czy dzień Wszystkich Świętych. Sporą popularnością cieszą się wciąż pielgrzymki do miejsc otaczanych kultem religijnym; dla katolików jest to m.in. częstochowski klasztor na Jasnej Górze, dla Żydów grób cadyka w Leżajsku, dla prawosławnych Grabarka.

W kalendarzu uroczystości państwowych najważniejsze miejsce zajmuje rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r., obchodzona 11 listopada, oraz rocznica uchwalenia w 1791 r. pierwszej polskiej konstytucji, świętowana 3 maja. W tych dniach, ustawowo wolnych od pracy, organizowane są uroczyste akademie, pochody, koncerty i festyny.

W Polsce obchodzi się także święta o nieco innym charakterze. Należą do nich: Dzień Kobiet (8 marca; obecnie znacznie mniej popularny niż za czasów Polski Ludowej), Dzień Matki (26 maja), dzień Babci (21 stycznia) czy Dzień Dziecka (1 czerwca), któremu towarzyszą liczne imprezy dla najmłodszych.

 

Spośród lubianych i kultywowanych tradycji warto także wymienić Andrzejki – ostatnią zabawę przed Adwentem, połączoną z rozmaitymi wróżbami na nadchodzący rok. Najpopularniejszą z nich jest odczytywanie przyszłych losów z kształtów, jakie przybiera gorący wosk wlewany do zimnej wody.

 

TELEFONY ALARMOWE.

Z telefonu stacjonarnego:

  • 999: Pogotowie
  • 998: Straż Pożarna
  • 997: Policja
  • 981: Pomoc drogowa
  • 986: Straż miejska

 

Z telefonu komórkowego:

Należy wybrać dodatkowo numer kierunkowy miasta, na przykład: 22 – 997 – aby połączyć się z posterunkiem policji w Warszawie. W budkach telefonicznych połączenia z numerami alarmowymi są bezpłatne. Istnieje także uniwersalny numer alarmowy: 112, pod który można dzwonić bez numeru kierunkowego. Rozmowa zostanie przekierowana do odpowiedniej służby ratunkowej. W sytuacjach wyjątkowo poważnych najlepiej wybierać bezpośrednio numer jednostki ratowniczej (999, 998, 997), gdyż numer 112 może działać niepoprawnie w niektórych regionach.

lista krajów