Wyszukiwarka

Dowiedz się więcej o ...

Przydatne informacje...

Relacje

Kanada

 • Panorama Toronto - katalog państw - Why Not Fly
  Panorama Toronto - katalog państw - Why Not Fly
  Panorama Toronto - katalog państw - Why Not Fly
 • Panorama Toronto - katalog państw - Why Not Fly
  Panorama Toronto - katalog państw - Why Not Fly
  Panorama Toronto - katalog państw - Why Not Fly
Kontynent:Ameryka Północna
Opis:Kanada - to drugie po Rosji największe państwo na świecie. Znaczna jej część leży na dalekiej północy a większość ludności zamieszkuje jej południowe tereny, co ściśle związane jest z jej klimatem...

WIZA DO KANADY.

Od 2008 roku zniesiony jest obowiązek wizowy dla obywateli Polski. Nie daje to jednak całkowitej gwarancji wjazdu do Kanady. Zależy to od decyzji urzędnika na przejściu granicznym. Od 2009 roku możliwy jest wjazd do kraju bez wizy, ale za okazaniem paszportu wydanego w Polsce od sierpnia 2006 r. (tzw. biometryczny).

Okres pobytu bez wizy wynosi 6 miesięcy, jeśli wcześniej nie został wyznaczony krótszy czas pobytu na terytorium tego kraju.

 

SANKCJE CELNE I PRAWNE.

Przed wjazdem do państwa należy wypełnić deklarację celną, w której zgłasza się walutę powyżej 10 tys. dolarów. Kontrola celna jest bardzo dokładna – bagaże mogą być kontrolowane i sprawdzane. Osoby przyjeżdżające do Kanady mogą bez żadnych opłat przewozić określoną w przepisach ilość wina, piwa, papierosów. Nie można wwozić zwierząt chronionych, jak również przedmiotów z nich wykonanych. Kontroli celnej podlega też żywność– dotyczy to wędlin i świeżych owoców, które nie mogą być przewożone. Niezgłoszenie przewozu określonych produktów grozi karą grzywny lub przekazaniem sprawy do sądu.

W Kanadzie do większości towarów i usług dolicza się podatek – 6%. Zachowanie rachunków może pomóc w zwrocie płaconych podatków w kanadyjskim urzędzie podatkowym. Z tego względu podczas wyjazdu z Kanady konieczne jest wypełnienie formularza i dołączenie swoich rachunków. Wszelkie informacje umieszczone są na stronie: www.cra-arc.gc.ca

Na terytorium tego państwa za posiadanie, przemyt, czy handel narkotykami grożą surowe kary, bardzo często nawet dożywocie.

 

UBEZPIECZENIE.

Nie jest wymagane ubezpieczenie osobowe. Ze względu na wysokie ceny usług medycznych, warto jednak wykupić ubezpieczenie obejmujące koszty leczenia. W przypadku podróżowania samochodem konieczne jest ubezpieczenia OC i NW. Polskie polisy są uznawane tylko wtedy, gdy obejmują terytorium Kanady.

 

SŁUŻBA ZDROWIA W KANADZIE I WYMAGANE SZCZEPIENIA.

Na terytorium Kanady nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Nie ma również problemów w dostępie do opieki medycznej, chociaż wymaga często długiego czasu oczekiwania na wizytę. Opłata za zwykła wizytę u lekarza wynosi od 40 do 100 dolarów, natomiast przewiezienie chorego karetką pogotowia nawet 500 CAD.

 

DLA KIEROWCÓW.

Polskie prawo jazdy jest uznawane wyłącznie przez pierwsze trzy miesiące pobytu. Po tym czasie obowiązuje międzynarodowe prawo jazdy.

Za jazdę pod wpływem alkoholu oraz przekraczanie dozwolonej prędkości grożą bardzo wysokie mandaty.

 

PODRÓŻ PO KANADZIE.

Do wielu obszarów można dostać się wyłącznie samolotem lub pociągiem (głównie tereny północnej Kanady). Dla turystów udających się w tereny za miastem, zagrożenie może stanowić brak dróg, niewłaściwe szlaki turystyczne (bardzo łatwo zabłądzić) oraz dzikie zwierzęta, które mogą zaatakować. Wybrzeże Pacyfiku może być niebezpieczne za sprawą wysokich fal.

 

DODATKOWE IN FORMACJE.

 • Jest to kraj wyróżniający się wielokulturowością.
 • Zabronione jest używanie wyrażeń obrażających lub dyskryminujących pochodzenie jakiejś osoby.
 • W Kanadzie znajduje się jedna z największych grup etnicznych, licząca ok. 800 tys. osób.
 • Nie można spożywać alkoholu w miejscach publicznych, ani na otwartej przestrzeni (nie dotyczy to terenów prywatnych). W wielu prowincjach zakaz ten dotyczy również palenia tytoniu.
 • W północnej części Quebec podróżujący może mieć problemy z porozumiewaniem się w języku angielskim. Większość mieszkających tam osób posługuje się bowiem językiem francuskim.
Znaleziono 43 pasujących wyników.
Wyniki zostały podzielone na kategorie.

Wybierz wiersz z nazwą interesującej Cię kategorii, aby zobaczyć wyniki wyszukiwania. Ponowne kliknięcie w ten wiersz anuluje przeglądanie wyników.

Dla podróżnika

 • Royal Ontario Museum - muzeum z nowoczesną duszą
  Jest w Toronto taka budowla, która z zewnątrz przypomina raczej dziwaczną strukturę przypadkowo pozostawioną przez nazbyt roztrzepaną, obcą cywilizację niż zwyczajny budynek. Mowa tu o Royal Ontario Museum, czyli największym muzeum w Kanadzie.
 • CN Tower - stalowy symbol Toronto
  Zanim ukończono budowę dubajskiego giganta Burdż Chalifa, to najwyższa wolnostojąca budowla świata znajdowała się w Ameryce Północnej. Był rok 1976, kiedy zaprezentowano światu mierzący dokładnie 553, 33 metry wysokości budynek CN Tower w Toronto.
 • Casa Loma - kanadyjski zamek
  Z hiszpańskiego "casa loma" znaczy mniej więcej tyle co "dom na wzgórzu". I faktycznie budynek położony jest na niewielkim wzniesieniu na Austin Terrace w pobliżu Davenport Road. Tylko skąd w Kanadzie wziął się średniowieczny zamek?
 • Kanada pełna potworów
  Wyobraź sobie, że znajdujesz się teraz na granicy stanu Minnesota w USA i prowincji Ontario w Kanadzie. Przemierzasz samotnie, tamtejsze wyludnione trakty ciągnące się przez nieskończenie długie lasy. Nagle czujesz na sobie czyiś wzrok...
 • Łowcy niebezpieczeństw - z adrenaliną za pan brat
  Wśród codziennej monotonii niektórzy potrzebują znacznie więcej niż zwyczajowego oddechu pełną piersią. Takie właśnie osoby ścigają tornada i pchają się tam gdzie żaden rozsądny człowiek nie odważyłby się wejść.
 • Zielone Toronto
  W Toronto zieleń zajmuje prawie 20% powierzchni, na statystycznego mieszkańca przypada 10 drzew, a pól golfowych jest więcej niż wielkopowierzchniowych galerii. To najprawdziwsza zielona stolica świata.

Aktualności

Galerie

Katalog hoteli

Katalog restauracji

Katalog miast

Katalog lotnisk

Najczęściej szukane

Dzięki współpracy z firmą WhyNotTravel sp. z o. o. sp. k., która jest Akredytowanym Agentem IATA, możemy zapewnić Państwu gwarancję usługi na najwyższym poziomie. Oferujemy sprzedaż biletów lotniczych, rezerwacje hoteli oraz ubezpieczenia podróży.

Why Not Fly IATA