Wyszukiwarka

Dowiedz się więcej o ...

Przydatne informacje...

Relacje

Kraków

  • Kraków - katalog miast - Why Not Fly
  • Kraków - katalog miast - Why Not Fly
  • Kraków - katalog miast - Why Not Fly
Kraj:Polska
Kontynent:Europa
Opis:Stolica województwa małopolskiego położona nad Wisłą w południowej Polsce, drugie w kraju miasto po Warszawie pod względem liczby mieszkańców...

Stolica województwa małopolskiego położona nad Wisłą w południowej Polsce, drugie w kraju miasto po Warszawie pod względem liczby mieszkańców. Jest jednym z najstarszych miast, dawna stolica Polski (do 1611 roku), siedziba królów. Obecnie pełni funkcję centra administracyjnego, kulturalnego, edukacyjnego, gospodarczego, usługowego i turystycznego.

Miasto posiada liczne zabytki m.in. kościół Mariacki, Sukiennice, większość zabudowy dzisiejszego Starego Miasta, nowe fortyfikacje z Barbakanem. Stare centrum Krakowa wraz z całym zespołem zabytkowym zostało wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Znajduje się tu ponad 600 zabytkowych obiektów, wśród nich jest kościół Mariacki z ołtarzem gotyckim oraz Rynek Główny – największy średniowieczny rynek w Europie.
Współcześnie Kraków jest jednym z najważniejszych europejskich ośrodków kultury, nauki, sztuki i turystyki. Mieści się tu wiele muzeów (najstarsze w Polsce Muzeum Czartoryskich z imponującą kolekcją malarstwa), kilkanaście teatrów (Teatr Stary i Teatr Stu), 15 wyższych uczelni, filharmonia, galerie, kluby, kabarety (Piwnica pod Baranami). Na uwagę zasługują ważne międzynarodowe festiwale, imprezy kulturalne i naukowe.

Miasto przecinają drogi krajowe i europejskie. W podkrakowskich Balicach znajduje się jeden z najruchliwszych portów lotniczych - Kraków Aiport im. Jana Pawła II - położony 11 km na zachód od centrum miasta. Port lotniczy posiada dwa terminale: T1 międzynarodowy i T2 krajowy. Na lotnisko z centrum miasta można dostać się dzięki połączeniu obsługiwanemu przez szynobusy "Balice Ekspres" oraz połączenie autobusowe.
Niedaleko z Krakowa w Pobiedniku Wielkim położone jest lotnisko sportowe Kraków-Pobiednik z trawiastym polem wzlotów. Zarządzane jest przez Aeroklub Krakowski. W ramach aeroklubu działają sekcje samolotowa, szybowcowa, spadochronowa, balonowa i modelarska.
Po mieście można poruszać się tramwajami, autobusami lub taksówkami. W 2008 roku otworzony został tunel (Krakowski Szybki Tramwaj).
Kraków jest jednym z najważniejszych w Polsce węzłów kolejowych. Zapewnia połączenia krajowe oraz międzynarodowe.

Natomiast dworzec kolejowy, nowy dworzec autobusowy, podziemny odcinek Krakowskiego Szybkiego Tramwaju oraz parking nad Galerią Krakowską wchodzą w skład Krakowskiego Centrum Komunikacyjnego. Cechami odróżniającymi od pozostałych węzłów przesiadkowych jest centralna lokalizacja oraz dogodne połączenia transportowe z resztą aglomeracji, realizowane przez klasyczną kolej, autobusy, busy oraz przez Szybką Kolei Aglomeracyjną.

Znaleziono 10 pasujących wyników.
Wyniki zostały podzielone na kategorie.

Wybierz wiersz z nazwą interesującej Cię kategorii, aby zobaczyć wyniki wyszukiwania. Ponowne kliknięcie w ten wiersz anuluje przeglądanie wyników.

Dla podróżnika

Aktualności

Katalog lotnisk

Najczęściej szukane

Dzięki współpracy z firmą WhyNotTravel sp. z o. o. sp. k., która jest Akredytowanym Agentem IATA, możemy zapewnić Państwu gwarancję usługi na najwyższym poziomie. Oferujemy sprzedaż biletów lotniczych, rezerwacje hoteli oraz ubezpieczenia podróży.

Why Not Fly IATA