Sydney Opera House – „ósmy cud” Australii / Atrakcje turystyczne

Atrakcje turystyczne

Sydney Opera House - ósmy cud Australii  				 / Atrakcje turystyczne  				 / W podróży  				 / Dla podróżników

Sydney Opera House – atrakcje…

Sydney Opera House – „ósmy cud” Australii

Idea budowy opery zrodziła się zaraz po II wojnie światowej. Wtedy to Australijczycy w ogólnokrajowym referendum wyrazili chęć posiadania takiego obiektu. Zdecydowali także, że koszty budowy nie będą odgrywały większej roli. Znaczne środki na ten cel zebrano poprzez organizację wśród społeczeństwa loterii operowej, która cieszyła się bardzo dużą popularnością. Wówczas ogłoszono także ogólnoświatowy konkurs na projekt gmachu opery. Spośród 223 propozycji znanych architektów, najlepszy okazał się pomysł Duńczyka – Jana Utzona. Jego projekt cechowała wzniosłość i elegancja. Zaskoczył komisję także nowatorską formą architektoniczną.


Autor inspirował się żaglami jachtów. Jego wizja przedstawiała budowlę podzielonego jakby na połówki gmachu z białego betonu.

 

Pracę nad budową rozpoczęto w 1959 roku. Koszty budowy wciąż wzrastały. Coraz więcej było także konfliktów Utzona ze swoją ekipą, z powodu których w 1966 roku zrezygnował on z pracy nad projektem. Dalszą realizację powierzono trzem architektom australijskim. Zadecydowali oni zrezygnować z planowanego „rozmachu”, kładąc większy nacisk na funkcjonalność budowli. Na miejscu planowanej dużej sceny powstały cztery mniejsze sale – koncertowa na 2700 miejsc, operowa na 1550 miejsc, teatralna na 550 miejsc i kameralna z 420 miejscami.

 

Prace zostały ukończone po 14 latach, a koszty z początkowo planowanych 7 milionów dolarów australijskich osiągnęły aż 102 milionów dolarów.

 

Na uroczyste otwarcie, które miało miejsce 20 października 1973 roku, do Sydney przybyła królowa brytyjska – Elżbieta II.

 

Dla upamiętnienia trudnych chwil i skomplikowanych losów związanych z powstaniem tego wspaniałego budynku, w 1990 roku powstała opera zatytułowana „Ósmy cud”.

1 -1 100% 0%