Tadż Mahal – pomnik wiecznej miłości / Atrakcje turystyczne

Atrakcje turystyczne

Tadż Mahal - pomnik wiecznej miłości  				 / Atrakcje turystyczne  				 / W podróży  				 / Dla podróżników

Tadż Mahal – pomnik wiecznej…

Tadż Mahal – pomnik wiecznej miłości

Tadż Mahal to mauzoleum, wybudowane ku czci zmarłej żony Szahdżahana (Król Świata) z dynastii Wielkich Mogołów, Mumtaz Mahal (Wybranka Haremu). Zmarła ona w wieku 36 lat, podczas porodu 14 dziecka. Szahdżahan postanowił uwiecznić pamięć o niej budując mauzoleum. Według legendy zobowiązała go do tego małżonka, która na łożu śmierci poprosiła o spełnienie trzech ostatnich próśb. Jedna z nich zakładała, że władca już nigdy się nie ożeni, kolejna, że zaopiekuje się ich dziećmi. Ostatnią prośbą było wybudowanie na jej cześć budynku.

 

Budowe rozpoczęto w 1632 roku, ukończona została w 1648 r. Udział w niej brało około 20 tys. robotników. Wśród budowniczych znalazł się również Francuz Austin z Bordeau oraz Włoch Geronimo Veronea z Wenecji. Mauzoleum zbudowane jest z białego marmuru. Przywożono go z odległych o ponad 300 km kamieniołomów. Legendy głoszą, że po ukończeniu budowy Szahdżahan oślepił głównego architekata oraz kazał obciąć kciuki wszystkim robotnikom aby już nigdy nie stworzyli tak pięknego budynku.

 

Mauzoleum znajduje się w Agrze, mieście położonym nad rzeką Jamuna. Agra znajduje się 200 km odDelhi.

 

Do Tadż Mahal prowadzi 30-metrowa brama wejściowa z czerwonego piaskowca. Centralną budowlę, o ponad 30-metrowej fasadzie, stojącą na podwójnej platformie – niższej z czerwonego piaskowca, wyższej z białego marmuru – wieńczy 26-metrowa kopuła. W 4 rogach platformy wznoszą się 41-metrowe minarety, odchylone lekko na zewnątrz, by podczas trzęsienia ziemi nie uszkodziły mauzoleum. Fasady ozdobione są agatami, kwiatami z marmuru i wersetami z Koranu. Wnętrze mauzoleum ozdobione było szmaragdami, które jednak zrabowali Anglicy.

 

Tadż Mahal nie jest jednak miejscem pochówku samej Mumtaz Mahal. Obok jej sarkofagu znajduje się większy, należący do Szahdżahana. Oba sarkofagi są imponująco zdobione, a dzieli je marmurowa balustrada. W rzeczywistości ciała małżonków znajdują się pod budynkiem, gdyż tradycja muzułmańska zakazuje zdobienia grobów.

1 -1 50% 50%