Savoir vivre podczas podróży lotniczych / Przygotowanie do podróży

Przygotowanie do podróży

Savoir vivre podczas podróży lotniczych  				 / Przygotowanie do podróży  				 / W podróży  				 / Dla podróżników

Savoir vivre podczas podróży…

Savoir vivre podczas podróży lotniczych

W samolocie, jak w każdym miejscu publicznym czy środkach transportu publicznego, obowiązują zasady odpowiedniego zachowania.

 

Przede wszystkim należy pamiętać, że pierwszeństwo przy wsiadaniu na pokład mają osoby niepełnosprawne, rodziny z dziećmi oraz osoby starsze. Personel pokładowy należy traktować z szacunkiem, a nie jak prywatną służbę i bezwzględnie wykonywać ich polecenia, ponieważ dbają oni o bezpieczeństwo i komfort pasażerów. Kolejną ważną sprawą jest troska o dobre stosunki z innymi pasażerami. Inaczej mówiąc – nie uprzykrzajmy podróży innym osobom.

 

Najlepiej jest traktować współpasażerów tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani. Rozkładając swoje siedzenie, dobrze jest sprawdzić czy nie przeszkadza to osobie siedzącej za nami. Nie należy zaglądać do laptopa czy książki osoby siedzącej obok, nie zagadywać nikogo na siłę, starać się by nie ograniczać nikomu jego przestrzeni pokładowej. Słuchając muzyki czy oglądając film powinno używać się słuchawek. Nie należy przesadzać z alkoholem, gdyż przez to możemy przysporzyć problemów sobie oraz innym pasażerom. Wnoszenie własnego alkoholu na pokład samolotu jest surowo zabronione. Przeważnie zakazane jest palenie papierosów na pokładzie i każdy powinien to uszanować.

 

Radzi się, aby nie prowadzić rozmów w przejściu pomiędzy fotelami i nie stać tam, ponieważ utrudnia to przejście innym pasażerom oraz personelowi. Korzystając z toalety należy mieć na uwadze fakt, że inne osoby także z niej korzystają – czyli nie spędzać tam przesadnie dużo czasu oraz dbać o czystość w tym miejscu. Jeśli nastąpi konieczność przewinięcia dziecka, należy zrobić to w toalecie. Wstawanie i wyciąganie swojego bagażu przed zatrzymaniem się samolotu i przed wygaśnięciem sygnalizacji „zapiąć pasy” jest nie wskazana, gdyż nie oszczędzi się dzięki temu zbyt wiele czasu, a można tylko przeszkodzić czy wręcz zrobić krzywdę sobie lub innym pasażerom. Zdarza się, że niektórzy pasażerowie chcąc okazać swoje podziękowanie dla personelu, klaszczą po zakończeniu lądowania. Większość osób uważa to za dziwny zwyczaj i zaleca się, by jednak tego unikać.