Jet lag – efekt nagłej zmiany czasu

Zdrowie

Jet lag – efekt nagłej zmiany czasu  				 / Zdrowie  				 / W podróży  				 / Dla podróżników

Jet lag – efekt nagłej zmiany…

Jet lag – efekt nagłej zmiany czasu

Jet lag, dotyka prawie każdego kto podróżuje pomiędzy różnymi strefami czasowymi. Na jego działanie w szczególności narażone są osoby, które przemierzają duże odległości. Dowiedz się czym jest jet lag i jak mu zapobiegać?

Czym jest jet-lag?

Jest to zespół objawów spowodowanych nagłą zmianą stref czasowych. Choroba dotyczy osób, pokonujących samolotami duże odległości. Występuje wyłącznie u osób podróżujących w kierunkach równoleżnikowych (wschód – zachód). Im więcej stref czasowych pokonamy, tym silniejsze mogą wystapić dolegliwości.

Powodem, dla których możemy się źle poczuć, jest zaburzenie w rytmie pracy naszego organizmu. Podczas takich podróży rytm naszego snu oraz czuwania ulegają zmianie. Ponadto zmianie ulega wiele różnych funkcji, do których nasz organizm jest przyzwyczajony w trakcie 24 godzinnej pracy.

Głównym objawem jet-lag jest przede wszystkim zmęczenie. Inne symptomy, które mogą nas dotknać to ból głowy, dezorientacja, zaburzenia apetytu i pracy jelit lub ogólnie złe samopoczucie.

Dwa rodzaje dolegliwości

Wszystkie te dolegliwości zwiazane są z zaburzeniem rytmu, do którego przyzwyczajony jest nasz organizm. Czynności takie jak jedzenie i spanie wykonujemy względnie o stałych porach. Gdy lecimy ze wschodu na zachód nasza doba wydłuża się. Przykładowo lecąc z Warszawy do nowego Jorku odczujemy różnicę 6 godzin. Dlatego, gdy na miejscu będzie dochodził dopiero wieczór, możemy poczuć się tak, jakby był już środek nocy.

Odwrotną sytuacją są podróże z zachodu na wschód. Nasz organizm może znieść je nieco gorzej. Lecąc na wschód nasza doba skraca się. Gdy wylecimy z Warszawy o 12, to w Tokio będzie już godzina 19. Nasz organizm może poczuć się zdezorientowany zaistniałą sytuacją. W nocy możemy mieć problemy ze snem, rano natomiast ciężko będzie nam wstać.

Pomimo, że brzmi to nieciekawie, tylko niektórzy odczuwają wszystkie te symptomy. Tak na prawdę to nie ma się czego bać. Profilaktyka przed lotem spowoduje, że skutki jet-lag będą dla nas o wiele mniej odczuwalne.

Jak zapobiegać?

W przystosowaniu się do nowej sytuacji najlepiej pomaga czas. Musimy dać swojemu organizmowi chwilę na przyzwyczajenie się do zmian jakie nastąpiły. Co jeśli jednak nie mamy czasu na odpoczynek?

Aby skutki jet-lag dotknęły nas w jak najmniejszym stopniu, możemy zacząć przygotowywać się do zmiany czasu jeszcze przed wylotem. Radzimy spakować się wcześniej, aby zaraz przed wylotem spokojnie móc się wyspać. W trakcie lotu przestawmy zegarek na godzinę panujacą obecnie w miejscu, do którego zmierzamy.

Kilka dodatkowych rad:

Lecąc na zachód:

  • Jakiś czas przed wylotem zacznijcie kłaść się spać kilka godzin później niż zwykle
  • Szukając połaczenia najlepiej wybrać takie z wcześniejszą godziną wylotu
  • Najlepiej zająć się czymś w takcie lotu i starać się nie zasnąć
  • Dobrze jest spożywać posiłki bogate w białko (drób, ryby, nabiał i jaja)
  • Po wylądowaniu, pomimo zmęczenia, staraj się nie zasnąć do zmroku

Może brzmi to jak scenariusz niezwykle męczącej podróży, ale wierzcie nam, kolejnego ranka będziecie czuć się wypoczęci i gotowi do działania.

Lecąc na wschód:

  • jakiś czas przed wylotem zacznijcie kłaść się spać kilka godzin wcześniej niż zwykle
  • na pokładzie starajcie się przespać
  • zalecamy spożycie posiłków, które zawierają węglowodany (ziemniaki, owoce, makaron lub ryż, słodycze)
  • nie polecalibyśmy stosowania środków na sen lub picie alkoholu. Przez nie nasz organizm rozlgulowuje się i może być jeszcze bardziej zmęczeni.