Kanada
-
Informacje
-
Opis
-
Galerie
-
-
Panorama Toronto – katalog państw – Why Not Fly
-
Panorama Toronto – katalog państw – Why Not Fly
Stolica: Ottawa
Waluta: dolar kanadyjski (CAD); 1 CAD = 100 centów
Języki urzędowe: angielski, francuski
WIZA DO KANADY.
Od 2008 roku zniesiony jest obowiązek wizowy dla obywateli Polski. Nie daje to jednak całkowitej gwarancji wjazdu do Kanady. Zależy to od decyzji urzędnika na przejściu granicznym. Od 2009 roku możliwy jest wjazd do kraju bez wizy, ale za okazaniem paszportu wydanego w Polsce od sierpnia 2006 r. (tzw. biometryczny).
Okres pobytu bez wizy wynosi 6 miesięcy, jeśli wcześniej nie został wyznaczony krótszy czas pobytu na terytorium tego kraju.
SANKCJE CELNE I PRAWNE.
Przed wjazdem do państwa należy wypełnić deklarację celną, w której zgłasza się walutę powyżej 10 tys. dolarów. Kontrola celna jest bardzo dokładna – bagaże mogą być kontrolowane i sprawdzane. Osoby przyjeżdżające do Kanady mogą bez żadnych opłat przewozić określoną w przepisach ilość wina, piwa, papierosów. Nie można wwozić zwierząt chronionych, jak również przedmiotów z nich wykonanych. Kontroli celnej podlega też żywność– dotyczy to wędlin i świeżych owoców, które nie mogą być przewożone. Niezgłoszenie przewozu określonych produktów grozi karą grzywny lub przekazaniem sprawy do sądu.
W Kanadzie do większości towarów i usług dolicza się podatek – 6%. Zachowanie rachunków może pomóc w zwrocie płaconych podatków w kanadyjskim urzędzie podatkowym. Z tego względu podczas wyjazdu z Kanady konieczne jest wypełnienie formularza i dołączenie swoich rachunków. Wszelkie informacje umieszczone są na stronie: www.cra-arc.gc.ca
Na terytorium tego państwa za posiadanie, przemyt, czy handel narkotykami grożą surowe kary, bardzo często nawet dożywocie.
UBEZPIECZENIE.
Nie jest wymagane ubezpieczenie osobowe. Ze względu na wysokie ceny usług medycznych, warto jednak wykupić ubezpieczenie obejmujące koszty leczenia. W przypadku podróżowania samochodem konieczne jest ubezpieczenia OC i NW. Polskie polisy są uznawane tylko wtedy, gdy obejmują terytorium Kanady.
SŁUŻBA ZDROWIA W KANADZIE I WYMAGANE SZCZEPIENIA.
Na terytorium Kanady nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Nie ma również problemów w dostępie do opieki medycznej, chociaż wymaga często długiego czasu oczekiwania na wizytę. Opłata za zwykła wizytę u lekarza wynosi od 40 do 100 dolarów, natomiast przewiezienie chorego karetką pogotowia nawet 500 CAD.
DLA KIEROWCÓW.
Polskie prawo jazdy jest uznawane wyłącznie przez pierwsze trzy miesiące pobytu. Po tym czasie obowiązuje międzynarodowe prawo jazdy.
Za jazdę pod wpływem alkoholu oraz przekraczanie dozwolonej prędkości grożą bardzo wysokie mandaty.
PODRÓŻ PO KANADZIE.
Do wielu obszarów można dostać się wyłącznie samolotem lub pociągiem (głównie tereny północnej Kanady). Dla turystów udających się w tereny za miastem, zagrożenie może stanowić brak dróg, niewłaściwe szlaki turystyczne (bardzo łatwo zabłądzić) oraz dzikie zwierzęta, które mogą zaatakować. Wybrzeże Pacyfiku może być niebezpieczne za sprawą wysokich fal.
DODATKOWE IN FORMACJE.
- Jest to kraj wyróżniający się wielokulturowością.
- Zabronione jest używanie wyrażeń obrażających lub dyskryminujących pochodzenie jakiejś osoby.
- W Kanadzie znajduje się jedna z największych grup etnicznych, licząca ok. 800 tys. osób.
- Nie można spożywać alkoholu w miejscach publicznych, ani na otwartej przestrzeni (nie dotyczy to terenów prywatnych). W wielu prowincjach zakaz ten dotyczy również palenia tytoniu.
- W północnej części Quebec podróżujący może mieć problemy z porozumiewaniem się w języku angielskim. Większość mieszkających tam osób posługuje się bowiem językiem francuskim.