Norwegia
-
Informacje
-
Opis
-
Norwegia – katalog państw – Why Not Fly
(Królestwo Norwegii)
Stolica: Oslo
Waluta: korona norweska (NOK), 1 NOK = 100 oere,
Języki urzędowe: norweski, lapoński (saami)
Inne języki: angielski
WJAZD DO NORWEGII.
Polacy mają możliwość korzystania z prawa do swobodnego przemieszczania się osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz strefy Schengen. Dokumentem, który uprawnia do bezwizowego wjazdu i pobytu na terenie Norwegii jest ważny i wystarczająco czytelny paszport lub dowód osobisty. Każdy pobyt dłuższy niż trzy miesiące w przypadku pobytu turystycznego lub sześciu miesięcy w przypadku pobytu osoby poszukującej pracy (zarejestrowanej w norweskim urzędzie pracy – www.nav.no) wymaga uzyskania określonego zezwolenia na pobyt.
SANKCJE CELNE I PRAWNE.
Nie obowiązują tutaj zasady takie same, jak na terytorium państw Unii Europejskiej. Osoby przybywające do Norwegii podlegają ograniczeniom ilościowym dotyczących wwożonych towarów, które przeznaczone są do użytku osobistego i nie podlegają odsprzedaży. Oprócz przedmiotów osobistego użytku potrzebnych na czas podróży, bez cła i innych podatków, można przywieźć do Norwegii towary, nieprzekraczające określonych limitów:
• Napoje alkoholowe mogą wwozić osoby, które ukończyły 18 lat (z zawartością alkoholu powyżej 22 procent mogą przewozić osoby, które ukończyły 20. rok życia),
• Papierosy i wyroby tytoniowe – 200 sztuk papierosów lub 250 g tytoniu,
• Żywność, produkty mięsne i mleczne – 10 kg mięsa i przetworów mięsnych, sera oraz innych rodzajów żywności nie włączając karmy dla psów i kotów. Przywóz tych określonych produktów spoza terenu UE/EOG nie jest dozwolony.
Przedmioty, których przywóz jest całkowicie zabroniony lub wymaga specjalnego zezwolenia: narkotyki, lekarstwa, wyroby alkoholowe o zawartości alkoholu powyżej 60 procent, broń i amunicja, sztuczne ognie, ziemniaki. Podczas wjazdu i wyjazdu z kraju można mieć przy sobie gotówkę w sumie nieprzekraczającej 25 tys. NOK. Gotówkę w większej kwocie należy zadeklarować na specjalnym formularzu. Możliwe jest uzyskanie zwrotu podatku VAT za zakupione w określonych sklepach towary przeznaczone do użytku poza granicami Norwegii. Podstawą do ubiegania się o zwrot takiego podatku jest wydany przez sklep druk Tax Free wraz dowodem zapłaty. Zakupione towary powinny być w stanie nienaruszonym wraz z paszportem. Szczegółowe przepisy odnaleźć można na stronie internetowej norweskiego urzędu celnego (www.toll.no).
Zwierzęta domowe (psy i koty) mogą być przywożone do Norwegii na podstawie europejskiego paszportu dla zwierząt (rasami zakazanymi są: pitbull terier, brazylijski fila, toso inu i dog amerykański). Do wyrobienia takiego paszportu konieczne są dokumenty zawierające dane o zwierzęciu (gatunek, rasa, płeć, data urodzenia) oraz jego właścicielu. Niezbędne jest również przekazanie zaświadczenia o szczepieniach i przebytych chorobach. Zwierzę musi posiadać dodatkowo identyfikator w postaci elektronicznego chipu, którego numer zanotowany będzie w paszporcie. Paszporty wydają lecznice weterynaryjne, które są wymienione na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej (www.mattilsynet.no).
W Norwegii policja oraz służby celne mogą kontrolować ludzi oraz pojazdy nie tylko na przejściach granicznych, ale również na terenie całego państwa. Zdarzają się przypadki konfiskaty pieniędzy i przedmiotów, jeśli jest podejrzenie, że zostały uzyskane w wyniku nielegalnej pracy. Odmowa zapłaty wymierzonej kary grzywny za naruszenie przepisów drogowych lub celnych może doprowadzić do wymierzenia kary aresztu. Zakazane jest też noszenie w miejscu publicznym ostrych narzędzi o długości ostrza przekraczającej 7 cm – jest to traktowane przez policję na równi z posiadaniem broni.
MELDUNEK.
Na terenie Norwegii nie ma obowiązku meldunkowego w przypadku pobytu o charakterze turystycznym.
SŁUŻBA ZDROWIA W NORWEGII I WYMAGANE SZCZEPIENIA.
Na terenie Norwegii nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, dlatego też nie ma obowiązku szczepień przed przyjazdem do kraju. Obywatele polscy objęci systemem ubezpieczenia NFZ mają zapewniony dostęp do pomocy medycznej w nagłych przypadkach na terenie Norwegii na takich samych zasadach jak osoby, które objęte są norweskim systemem ubezpieczenia zdrowotnego po okazaniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Leczenie stomatologiczne trzeba opłacić w całości. Dzieci do 7 lat objęte sa bezpłatnymi świadczeniami medycznymi. Koszty leczenia na terenie Norwegii są bardzo wysokie (dla przykładu: wizyta u lekarza internisty wynosi do 600 NOK, u stomatologa do 1500 NOK, cena jednej doby w szpitalu – nawet do 3000 NOK). Osoby, które nie są objęte systemem ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce powinny wykupić przed przyjazdem do Norwegii indywidualną polisę ubezpieczeniową, obejmującą przynajmniej koszty leczenia i następstwa nieszczęśliwych wypadków.
DLA KIEROWCOW.
Podczas pobytu o charakterze turystycznym uznawane jest polskie prawo jazdy. Światła mijania muszą być tutaj używane przez cały rok, a pasy bezpieczeństwa zapięte na wszystkich siedzeniach. Dzieci muszą być przewożone w specjalnych fotelikach. W sezonie zimowym obowiązkiem są opony zimowe. Samochody ciężarowe muszą posiadać dodatkowo łańcuchy. W przypadku braku odpowiednich opon, policja może zatrzymać pojazd do czasu ich uzupełnienia przez kierowcę pojazdu. Za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego grożą wysokie kary. Policja norweska nie spisuje protokołów policyjnych w przypadku niegroźnych wypadków drogowych, pozostawiając ocenę takich wypadków jego uczestnikom oraz firmom ubezpieczeniowym. Zabronione jest kierowanie pojazdem mechanicznym zarejestrowanym poza Norwegią, bez obecności właściciela pojazdu w samochodzie. Na stronie internetowej norweskiego urzędu celnego znajduje się informacja dotycząca poruszania się po Norwegii samochodem zarejestrowanym poza tym krajem (www.toll.no).
PODRÓZ PO KRAJU.
Nie ma ograniczeń dotyczących podróżowania po kraju. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z surowości klimatu i dużych odległościach pomiędzy miejscowościami (głównie w północnej części Norwegii). Planując podróż samochodem, warto wybrać okres od maja do września. W innych miesiącach niektóre drogi, mosty oraz promy mogą być zamknięte.
BEZPIECZEŃSTWO.
Norwegia uznawana jest za bezpieczny kraj. W okresie letnim wzrasta jednak liczba kradzieży kieszonkowych.
DODATKOWE INFORMACJE.
• Podczas wymiany walut konieczne jest przedstawienie dokumentu tożsamości. O taki dokument może być również poproszona osoba dokonująca płatności kartą płatniczą lub kredytową wydaną poza krajami skandynawskimi.
• W okresie zimowym policja i służby celne mają prawo zabronić kontynuowania jazdy samochodem, który nie posiada prawidłowych zimowych opon lub łańcuchów.