Przygotowanie do podróży
Słowniczek turysty
ALL INCLUSIVE – wykupieniu takiego pakietu zapewnia nam – w cenie – oprócz noclegu i wyżywienia dodatkowe usługi oferowane przez hotel.
ARRIVAL – jest to terminal przylotów, pasażerowie po wylądowaniu odbierają swój bagaż oraz przechodzą przez kontrolę celno-paszportową.
BED AND BREAKFAST – wykupienie takiego pakietu gwarantuje nam w cenie śniadanie i nocleg w hotelu.
BILET OPEN – bilet wykupiony w taryfie ekonomicznej w dwie strony bez określenia konkretnej daty powrotu. Rezerwacji na lot powrotny można dokonać w dowolnym czasie, jednak należy pamiętać, by nie było to później niż 72 godziny przed odlotem.
BOARDING CARD (KARTA POKŁADOWA) – jest to karta pasażera wręczana na odprawie biletowo-bagażowej. Zawiera: imię i nazwisko pasażera, numer lotu, sektor i numer miejsca w samolocie, oraz godzinę.
BOARDING GATE – numer bramki, przez którą trzeba wejść do samolotu.
BOARDING TIME – godzina, w której należy udać się na pokład samolotu.
BUDGET HOTEL – określenie dla tanich miejsc noclegowych.
CHECK – IN – to proces rejestracji, meldowania, odprawy po przybyciu na lotnisko lub hotelu. Na lotnisku jest to stanowisko do którego udajemy się, aby nadać bagaż i otrzymać kartę pokładową.
CHECK – OUT – odprawy przy wyjeździe lub procedura wymeldowania.
CONTINENTAL BREAKFAST – śniadanie kontynentalne, na którego przeważnie składa się herbata lub kawa oraz chleb, grzanka lub rogalik, masło, dżem, ser, wędlina.
DEPARTURE – terminal odlotów, gdzie przed wylotem z konkretnego państwa, należy udać się na odprawę biletowo-bagażową oraz nadać bagaż.
DUTY – FREE – dobra, na które nie jest nałożone żadne cło ani podatki.
DUTY – FREE SHOP – sklep wolnocłowy, dzięki któremu, można nabyć dobra w znacznie niższych cenach (znajdują się na lotniskach bądź na statkach).
FREQUENT FLYER – Program ten przeznaczony jest dla często podróżujących pasażerów linii lotniczych. Umożliwia to zbieranie mili oraz późniejszą ich wymianę na darmowy loty.
FULL BOARD – świadczenie hotelowe, w którym znajduje się: nocleg oraz pełne wyżywienie (śniadanie, obiad, kolacja).
HALF BOARD – świadczenie hotelowe, w którym przeważnie znajduje się: nocleg oraz dwa posiłki dziennie (śniadanie i obiadokolacja).
HOSTEL – obiekty oferujące noclegi po niskich cenach, często są to schroniska młodzieżowe; popularny obiekt noclegowy wśród ludzi młodych.
IATA – International Air Transport Association – Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego, powstało w 1919 roku, aktualnie zrzesza ponad 120 przewoźników. Głównym zamierzeniem Stowarzyszenia jest wspomaganie rozwoju międzynarodowego transportu lotniczego, ujednolicanie przepisów, a także eliminowanie konkurencji między przewoźnikami. Uzyskanie statusu Agenta IATA, zapewnia prowadzenie sprzedaży biletów lotniczych w imieniu linii lotniczych.
INFANT – jest możliwość nabycia promocyjnego biletu (10% ceny normalnego) dla dziecka – niemowlęcia. Dziecko nie posiada własnego miejsca, odbywa podróż na kolanach rodziców (opiekunów).
LOTY CZARTEROWE – oferowane przede wszystkim przez tanie linie lotnicze, przeważnie loty odbywają się w sezonie urlopowym do miejsc, które są atrakcyjnie turystycznie.
LOT REJSOWY – loty wykonywane systematycznie przez dłuższy okres czasu niezależnie od tego ile miejsc w samolocie zostanie wyprzedanych.
LUGGAGE – bagaż
NUMER REZERWACJI – kod, w którym znajdują się cyfry i litery, dzięki temu linie lotnicze identyfikują pasażerów.
PILOT WYCIECZKI – jest to przedstawiciel organizatora wycieczki podczas jej trwania. Do jego głównych obowiązków należą: opieka nad uczestnikami wycieczki oraz dbanie o prawidłową realizację programu wycieczki.
PRZEWODNIK – osoba bardzo dobrze znająca konkretny teren, po którym oprowadza wycieczkę. Posiada kompletną wiedzę na temat zwiedzanych obiektów, ich architektury, historii oraz sztuki.
SPA – określenie to odnosi się do obiektów uzdrowiskowych, leczniczych, a w ostatnich latach bardzo popularnych. Obiekty takie charakteryzują się zwykle usługami noclegowymi połączonymi z leczeniem, zabiegami relaksacyjnymi oraz rehabilitacją.
TERMINAL – hala odlotów lub przylotów na lotnisku. Znajdują się tam punkty do odprawy biletowo-bagażowej (CHECK – IN), odpraw paszportowo-celnych oraz sklepy wolnocłowe i poczekalnie.