Indie

Indie

  • Informacje

  • Opis

  • Galerie

  • Indie  				 / Katalog państw  				 / Przydatne katalogi
    Indie  				 / Katalog państw  				 / Przydatne katalogi
Kontynent: Azja

(Republika Indii)

Stolica: Delhi (New Delhi)

Waluta: rupia indyjska (INR), 1 INR = 100 pais (paisa);

Języki urzędowe: hindi, angielski oraz 21 lokalnych języków urzędowych

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE. Obywatele polscy udający się do Indii są objęci obowiązkiem wizowym. W sprawie bliższych szczegółów dotyczących procedury ubiegania się o wizę oraz wymaganych dokumentów, należy kontaktować się z przedstawicielstwem dyplomatycznym Republiki Indii. Nie ma obowiązku udokumentowania określonej kwoty środków pieniężnych na każdy dzień pobytu. Przebywanie na terenie Indii bez ważnej wizy jest traktowane jako poważne wykroczenie, a cudzoziemcy na okres prowadzonego dochodzenia podlegają zatrzymaniu w areszcie.

W przypadku utraty paszportu i otrzymania nowego dokumentu podróży istnieje obowiązek uzyskania nowej wizy na dalszy pobyt i/lub wyjazd z Indii.

 

PRZEPISY CELNE. Nie ma ograniczeń co do wysokości kwot przewo­żonych pieniędzy. Należy zgłaszać gotówkę równą lub przewyższającą kwotę 10 tys. USD, zaleca się jednak zgłaszanie nawet niższych sum. Bez wcześniejszej deklaracji wwozu można wywieźć bez zezwo­lenia do 2500 USD. Obowiązujące przepisy celne mieszczą się w granicach ogólnie przyjętych. Bez cła można wwieźć: rzeczy osobiste, upominki o wartości do 100 USD na osobę, 200 szt. papierosów i 1 l mocnego alkoholu. Wwożenie aparatów fo­to­graficznych, komputerów, sprzętu audiowizualnego i telefonów komórkowych jest odnotowywane w paszportach przez urząd celny. Bezwzględnie zabroniony jest przywóz broni i amunicji. Nie wolno wwozić złota i srebra poza przedmiotami osobistego użytku. Z Indii nie wolno wywozić: antyków (przedmiotów mających ponad 100 lat), wyrobów z kości słoniowej, skór zwierząt (szczególnie gadów), skorup żółwi.

 

PRZEPISY PRAWNE. Zabrania się wwozić i wywozić narkotyki. Za samo posiadanie małej ilości środków odurzających na potrzeby osobiste grozi kara pozbawienia wolności na okres min. 6 miesięcy. Osoby przyłapane na próbie przemytu narkotyków podlegają karze pozba­wienia wolności na okres 10 i więcej lat. Powolne procedury sądowe powodują, że oczekiwanie na wyrok oznacza przebywanie w areszcie przez okres kilku lat.

W Indiach od niedawna obowiązuje podatek VAT.

Istnieje bezwzględny zakaz korzystania z satelitarnej łączności telefonicznej. Za łamanie zakazu grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat, grzywna oraz przepadek sprzętu telekomunikacyjnego. Korzystanie z lornetek, teleskopów oraz aparatów fotograficznych z silnymi transfokatorami może wzbudzać zainteresowanie służb policyjnych i porządkowych i wymagać składania wyjaśnień przez osobę korzystającą z takiego sprzętu. Odradza się korzystanie z tego sprzętu w pobliżu miejsc objętych zakazem fotografowania oraz innych typu: porty morskie, porty lotnicze, obiekty wojskowe, dworce kolejowe, przejścia graniczne.

 

MELDUNEK. Wymóg dokonania meldunku w ciągu 14 dni od przybycia do Indii, obowiązuje cudzoziemców posiadających długoterminowe wielokrotne wizy. Bez uprzedniego spełnienia obowiązku meldunkowego nie jest możliwe opuszczenie Indii. Cudzoziemcy, którzy nie dokonali meldunku są przy próbie wyjazdu z Indii zawracani z granicy, celem wywiązania się z nałożonego obowiązku.

 

UBEZPIECZENIE. Bezwzględnie należy mieć tzw. carnet de passage. Polisy ubezpieczeniowe uznawane są zgodnie z przy­jętymi na świecie zasadami. Wskazane jest wykupienie indywi­dualnego pakietu ubezpieczeniowego, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia.

Osoby udające się w góry powinny być w posiadaniu polis ubezpieczeniowych obejmujących trekking na poziomie powyżej 2400 m.

 

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Nie występują szczególne zagrożenia epidemiami, choć należy się liczyć ze wzrostem zacho­rowań na malarię i dengę w okresie bezpośrednio po monsunie. Nie są wymagane żadne szczepienia. Zaleca się szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno – epidemiologiczną. W nie­których rejonach, np. Mumbaju, uzasadnione jest przyjmowanie leków przeciwmalarycznych. Zaleca się przestrzeganie higieny, picie wody wyłącznie przegotowanej lub płynów z zamkniętych fabrycznie pojemników. Nie należy spożywać owoców i warzyw bez ich uprzedniego wymoczenia w płynach dezynfekujących. Należy unikać żywienia się w ulicznych punktach gastronomicznych lub lokalach gastronomicznych niższych kategorii. W przypadku problemów żołądkowych należy udać się do lekarza (mając na uwadze specyficzną florę bakteryjną stosowanie środków powszechnie używanych w Europie nie jest zalecane). Należy powstrzymywać się od picia napojów z lodem (niewiadome pochodzenie wody). Dostęp do opieki medycznej zależy od miejsca pobytu. W dużych miastach nie ma problemów z uzyskaniem fachowej pomocy. Koszt wizyty lekarskiej waha się od 10 do 20 USD, doba w szpitalu kosztuje od 30 do 120 USD (bez zabiegów i badań). W mniejszych miastach ceny tych usług są odpowiednio niższe. Apteki są dobrze zaopatrzone w lekarstwa.

 

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Turyści zmotoryzowani muszą legitymować się międzynarodowym prawem jazdy. Obowiązuje ruch lewostronny. Na trasach między miastami dochodzi do częstych kolizji. W razie wypadku drogowego, zwłaszcza gdy poszkodowanym jest człowiek lub krowa, może dojść do konfliktu z miejscową ludnością.

Zaleca się powstrzymanie od samodzielnego kierowania pojazdami drogowymi z uwagi na specyfikę ruchu drogowego (fatalny stan nawierzchni dróg, pogarda kierowców dla przepisów ruchu drogowego, zły stan techniczny wielu pojazdów, lekceważenie podstawowych zasad korzystania z pojazdów zmechanizowanych).

 

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Wymagane jest specjalne ze­zwo­lenie (wydawane za pośrednictwem biur rejestracji cudzo­ziem­ców lub przez przedstawicielstwa stanowe) na wjazd do Sikkim, Arunchal Pradesz, Negaland, Manipur, Mizoram, oraz archipelag Andamanówi Nikobarów.

Poza podróżowaniem po głównych szlakach prowadzących do punktów kontroli granicznej, należy unikać podróżowania w pobliżu granicy z Pakistanem. W niektórych regionach z uwagi na ukształtowanie terenu brak jest widocznego oznakowania granicy państwowej, co może prowadzić do nieświadomego, nielegalnego przekroczenia granicy pomiędzy dwoma państwami.

Przed podróżowaniem po Indiach należy upewnić się, że region do którego się udajemy nie będzie w tym czasie miejscem pielgrzymek religijnych. Uroczystości religijne potrafią sparaliżować komunikację, uniemożliwiając wydostanie się z regionu.

Pomiędzy grudniem a kwietniem wszystkie połączenia lotnicze na trasie z Indii do Europy są przepełnione. Zdarza się, że nawet dla pasażerów posiadających rezerwacje nie starcza miejsc w samolotach i są oni przenoszeni na loty w dniu następnym. Celem uniknięcia takich sytuacji zaleca się potwierdzanie rezerwacji u przewoźnika na 72 godziny przed planowanym lotem oraz przybywanie na lotnisko z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym.

W miesiącach od grudnia do lutego pasażerowie podróżujący przez lotnisko w Delhi muszą liczyć się z częstymi, wielogodzinnymi opóźnieniami w lotach. W okresie tym w Delhi występują bardzo gęste mgły paraliżujące pracę lotniska.

Osoby udające się w góry powinny być świadome tego, że na obszarach górskich nie ma komercyjnych usług ratunkowych operujących na wysokościach powyżej 3000 m. W niektórych przygranicznych regionach górskich pomoc może być świadczona wyłącznie przez siły powietrzne Indii, które mają ograniczone możliwości logistyczne w tym względzie, a świadczenie pomocy ratunkowej nie należy do ich obowiązków.

 

BEZPIECZEŃSTWO. W ostatnim czasie odnotowuje się zwięk­szone zagrożenie zamachami terrorystycznymi i przestępczością pospolitą. Szczególnie uważać należy na kradzieże kieszonkowe w miejscach tłumnie odwie­dza­nych przez turystów. Problemem są też nieuczciwi sprze­dawcy, rikszarze i taksówkarze, szczególnie na lotniskach (zaleca się korzystanie na lotniskach wyłącznie z przedpłacanych taksówek, a w przypadku korzystania z taksówek i ryksz przy poruszaniu się po mieście ustalanie przed rozpoczęciem podróży opłaty za przejazd i waluty płatności).

Szczególnie zagrożone atakami terrorystycznymi są miejsca odwiedzane przez turystów w mieście New Delhi oraz tereny Dżammu i Kaszmir, Assam oraz pozostałe stany północno-wschodnie. Ze względu na zamieszki na tle religijnym wskazane jest zachowanie ostrożności w miejscach skupisk mniejszości wyznaniowych, szczególnie w stanach Gudżarat i Uttar Pradesz.

 

PRZYDATNE INFORMACJE:

* Walutę można wymienić na lotniskach, w hotelach, upo­waż­nionych bankach i u uprawnionych dealerów.

* Hindusi chętnie widzą uczestnictwo turystów w uro­czysto­ściach religijnych. Należy jednak pamiętać, że dostęp do nie­któ­rych świątyń może być ograniczony.

* W miejscach uczęszczanych przez turystów należy liczyć się z żądaniem drobnej opłaty.

* Należy wystrzegać się propozycji sprzedaży wysyłkowej biżuterii i kamieni szlachetnych za zaliczką. Zazwyczaj w zamian za zaliczki nie otrzymuje się zakupionego towaru lub jest to towar bezwartościowy. Odzyskanie pieniędzy od nieuczciwych sprzedawców jest sprawą bardzo trudna i wymagającą czasu oraz niejednokrotnie dodatkowych nakładów finansowych (szczególnie wystrzegać się należy sprzedawców kamieni szlachetnych w Agrze i Jaipurze).

* Indie leżą na obszarze sejsmicznie aktywnym.

Indie  				 / Katalog państw  				 / Przydatne katalogi

Indie – zdjęcia…

Indie  				 / Katalog państw  				 / Przydatne katalogi

Delhi

lista krajów