Papua – Nowa Gwinea
-
Informacje
-
Opis
-
Papua – Nowa Gwinea – katalog państw – Why Not Fly
(Niepodległe Państwo Papua-Nowa Gwinea)
Stolica: Port Moresby
Język urzędowy: angielski
WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE. Obywatele polscy muszą uzyskać wizę przed wyjazdem do Papui-Nowej Gwinei. Aby uzyskać wizę turystyczną, należy złożyć wypełniony wniosek wizowy, zdjęcie, paszport oraz kopię biletu na powrót lub dalszą podróż. W przypadku wizy turystycznej wymagana ważność paszportu przy wjeździe – 6 miesięcy W Polsce o wizę należy wystąpić do Wydziału ds. Imigracji i Obywatelstwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Imigracji Papui-Nowej Gwinei (Department of Foreign Affairs and Immigration, Immigration and Citzenship Division, Entries and Services Branch, P.O. Box 422, Waigani, NCD, Papua-New Guinea, tel. 00675 301 41 73, faks 00675 323 3206) – wizę wystawi, po jej przyznaniu, Ambasada Australii w Warszawie.
PRZEPISY PRAWNE. Surowo karane są wszelkie przestępstwa związane z narkotykami, homoseksualizm oraz pornografia. Zaleca się powściągliwość w publicznym okazywaniu uczuć.
UBEZPIECZENIE. Zalecane jest wykupienie pełnego ubezpieczenia, zwłaszcza zdrowotnego. Powinno ono pokrywać przede wszystkim koszty transportu chorego z Papui-Nowej Gwinei do innego kraju, np. Australii.
SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Występuje podwyższone ryzyko infekcji chorobami zakaźnymi, niebezpieczeństwo biegunki. Na niektórych obszarach panuje malaria, febra, zwłaszcza w porze deszczowej (listopad–kwiecień), gruźlica, denga, zapalenie wątroby typu A, tyfus – zalecane są szczepienia. Duże zagrożenie stanowi również AIDS. Zaleca się spożywanie wody butelkowanej lub przegotowanej. Opieka zdrowotna jest wystarczająca jedynie w mało skomplikowanych przypadkach; w poważniejszych konieczny jest wyjazd na leczenie np. do Australii.
INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Można wynająć samochód – w miastach większość znanych firm ma swoje biura. Do kierowania pojazdem (ruch lewostronny) wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Drogi są bardzo słabej jakości, zwłaszcza poza dużymi miastami,w porze deszczowej (od listopada do maja) częste powodzie sprawiają, że drogi stają się nieprzejezdne, odnotowuje się ogromne opóźnienia w komunikacji. Nie należy pozostawiać w samochodzie żadnych wartościowych przedmiotów. Zaleca się podróżowanie z zamkniętymi szybami i zablokowanymi drzwiami.
PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Uwaga na wypadki – kierowcy, którzy spowodują śmierć rdzennego mieszkańca, mogą paść ofiarą zemsty jego rodziny. Dobrą formą transportu jest łódź lub statek. Wiele regularnych linii łączy niemal wszystkie osady położone na wybrzeżu lub na wyspach. Za niewielką opłatą można też wynająć własnego przewoźnika.
BEZPIECZEŃSTWO. Podróżujący powinni zachować szczególną ostrożność, szczególnie w okolicach Port Moresby, Lae, Szlak Kokody i Mt. Hagen. Zaleca się śledzenie na bieżąco w środkach masowego przekazu informacji o rozwoju wydarzeń w tym kraju. Kradzieże w środkach komunikacji miejskiej, napady z użyciem maczet i broni palnej, rabunki, porwania, gwałty na porządku dziennym – nie należy nosić przy sobie dużych sum pieniędzy ani kosztownych rzeczy, przebywać w odludnych miejscach i w dzielnicach nędzy, spacerować samotnie, zwłaszcza nocą.
PRZYDATNE INFORMACJE:
• Papua-Nowa Gwinea położona jest w tropikalno-monsunowej strefie klimatycznej, na obszarze o podwyższonym ryzyku występowania trzęsień ziemi i tsunami.
• Dodatkowe informacje dostępne są na stronach internetowych (np.: www.niugini.com).