Rzym

Rzym

  • Informacje

  • Opis

  • Rozrywka

  • Transport

  • Mapa

  • Rzym  				 / Katalog miast  				 / Przydatne katalogi
    Rzym  				 / Katalog miast  				 / Przydatne katalogi

    Katalog miast – Rzym – Why Not Fly

  • Rzym  				 / Katalog miast  				 / Przydatne katalogi
    Rzym  				 / Katalog miast  				 / Przydatne katalogi

    Katalog miast – Rzym – Why Not Fly

  • Rzym  				 / Katalog miast  				 / Przydatne katalogi
    Rzym  				 / Katalog miast  				 / Przydatne katalogi

    Katalog miast – Rzym – Why Not Fly

Kraj:Włochy
Kontynent:Europa
1 -1 50% 50%

Rzym to miasto, które położone jest na siedmiu wzgórzach skupionych nad rzeką Tyber. Rzym to największe miasto Włoch, jest ważnym ośrodkiem turystycznym o znaczeniu światowym. Miasto to również ważne centrum finansowe Włoch – tu siedzibę ma wiele banków i instytucji finansowych. Plusem Rzymu jest to, że znajduje się tu dwa wielkie porty lotnicze, które ułatwiają turystom i podróżnym komunikację z miastem.


Według legendy miasto zostało założone w 753 r. p.n.e. przez Romulusa na Wzgórzu Palatyńskim.


Historyczne centrum Rzymu jest dość małe, najważniejsze zabytki leżą w niedalekiej odległości od siebie. Ciężko jest powiedzieć co jest najważniejszym zabytkiem Rzymu. Z cała pewnością jednak budowlą wiodącą prym jest Koloseum – to pozostałość po dawnym amfiteatrze, miejscu rzymskich rozrywek i zawodów jeszcze z czasów cezarów. Na Polu Marsowym znajdziemy Panteon czyli starożytny rynek – skupisko życia politycznego i gospodarczego miasta.


Nie można również pominąć Fontanny di Trevi, Schodów Hiszpańskich czy Kościoła Trinita dei Monti. Każdego roku Wieczne Miasto odwiedzane jest przez miliony turystów i nawet wysokie ceny nie są w stanie ich odstraszyć.

Rzym to miasto, które oprócz ogromu atrakcji architektonicznych daje też możliwość relaksu. Nie trudno tu znaleźć miejsce na odpoczynek w upalny dzień czy na romantyczny spacer o zachodzie słońca. Mieszkańcy Rzymu żyją po to by się bawić – ulubioną porą na rozrywkę są piątkowe i sobotnie wieczory. W mieście jest mnóstwo dyskotek i pubów oraz night clubów czy miejsc gdzie grana jest muzyka na żywo. Najwięcej takich miejsc jest w centrum Rzymu – Tesccatio Piramide. Warto tez odwiedzić lokal o nazwie „Blue King”. W lokalu kryje się małe, rzymskie Las Vegas czyli mini kasyno.


Będąc w Rzymu warto tez pamiętać o tym, żeby spróbować tutejszych lodów. Są one poniekąd symbolem Rzymu gdyż Gelaterie (lodziarnie) można znaleźć w każdej dzielnicy miasta. Lody wyrabiane są ręcznie w przydomowych lodziarniach z naturalnych składników i mają niepowtarzalny smak.

Transport publiczny w Rzymie to kilkadziesiąt linii autobusowych, dwie linie metra podziemnego, kilka linii kolejowych i tramwajowych oraz jedna linia trolejbusowa. Chociaż obsługiwane są one przez różne przedsiębiorstwa transportowe, to prawie wszystkie są częścią zintegrowanego systemu biletowego METREBUS, dzięki któremu na ten sam bilet można podróżować różnymi środkami lokomocji i dojechać do wszystkich, najodleglejszych nawet miejsc miasta. Rzym – w przeciwności do niektórych miast europejskich jest praktycznie jedną strefą komunikacyjną, co oznacza, że nie musimy ciągle uważać na zmiany stref i cen biletów. Strefy co prawda istnieją, ale zaczynają się daleko za obwodnicą okalającą miasto.


Najszybszym środkiem transportu jest metro. Linia A (pomarańczowa) i linia B (niebieska) tworzą na mapie Rzymu dużą literę X. Zbiegają się one na stacji kolejowej Termini, gdzie też łączą się z całą siecią transportu kołowo – szynowego.

Metro A i B czynne są od godziny 5.30 do godz. 23.30; w piątek i sobotę do godziny 01.30.

Pociąg jeżdżą zwykle co 5-10 minut; największy tłok jest w godzinach: 7.30-9.30 i 16.00-19.30.

Stacje metra podziemnego oznaczone są czerwona tablicą z białą literą M. Bilety są do nabycia w kasach biletowych głównych stacji metra A (BATTISTINI, CORNELIA, OTTAVIANO, LEPANTO, SPAGNA, TERMINI, ANAGNINA) oraz metra B (REBIBBIA, PONTE MAMMOLO, TERMINI, EUR FERMI, LAURENTINA).

Ponad to bilety są do kupienia w automatach biletowych rozlokowanych na wszystkich stacjach metra A i B oraz na pętlach autobusów, tramwajów i trolejbusów.