Urugwaj
-
Informacje
-
Opis
-
Urugwaj – katalog państw – Why Not Fly
(Wschodnia Republika Urugwaju)
Stolica: Montevideo
Waluta: peso urugwajskie (UYU), 1 UYU = 100 centesimo;
Język urzędowy: hiszpański
WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE. Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich przyjeżdżających do Urugwaju na okres do 90 dni. Do przekroczenia granicy niezbędny jest polski paszport, którego ważność nie może być krótsza niż 3 miesiące od daty wyjazdu z Urugwaju. Przy przekraczaniu granicy zalecane jest posiadanie biletu powrotnego oraz dysponowanie określoną kwotą dewiz. Turyści podróżujący samolotem powinni pamiętać, że przy wylocie z Montevideo muszą wnieść opłatę lotniskową w wysokości 31 USD (loty międzynarodowe, wysokość opłaty ulega zmianie). Osoby zainteresowane przedłużeniem pobytu w Urugwaju (ponad 90 dni) powinny wcześniej zgłosić się w Urzędzie Migracyjnym (Dirección Nacional de Migración) – szersze informacje są dostępne na stronie internetowej urzędu: www.dnm.minterior.gub.uy – i uzyskać stosowną zgodę. Niedopełnienie tego obowiązku obciążone jest karą pieniężną, ale może również spowodować decyzję administracyjną nakazującą opuszczenie Urugwaju we wskazanym przez urząd terminie.
PRZEPISY CELNE. Obowiązuje bezwzględny zakaz wwozu nasion, wędlin, konserw mięsnych, świeżych artykułów spożywczych, w tym owoców. Osoby przybywające do Urugwaju otrzymują pisemną informację o artykułach objętych zakazem wwozu oraz formularz deklaracji celnej, którą odbiera funkcjonariusz dokonujący odprawy. Bezwzględny zakaz wwozu obejmuje również narkotyki i inne środki psychotropowe. Nielegalny handel tymi substancjami lub ich przemyt jest zagrożony karą wieloletniego więzienia, bez zawieszania wykonania kary.
MELDUNEK. Nie ma obowiązku meldunkowego. W karcie wjazdowej (wypełnianej przy przekraczaniu granicy) należy podać cel, miejsce i czas pobytu w Urugwaju.
UBEZPIECZENIE. Ubezpieczenia medyczne nie są obowiązkowe, ale wskazane. Wymagane jest posiadanie ubezpieczenia komunikacyjnego. Uznawane są polskie polisy, ale przed wyjazdem z Polski należy zapoznać się z zakresem usług objętych ubezpieczeniem na terytorium Urugwaju. Przed podpisaniem umowy należy się upewnić, czy polisa zwalnia osobę ubezpieczoną od dodatkowych opłat przy korzystaniu z pomocy medycznej na terenie Urugwaju. Warto również wcześniej ustalić adresy i telefony placówek medycznych w Urugwaju, które będą honorowały wykupione w Polsce ubezpieczenie.
SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. W Urugwaju od wielu lat nie występują zagrożenia epidemiologiczne i nie ma obowiązkowych szczepień.. Ośrodki publicznej służby zdrowia w Urugwaju są dostępne dla osób wymagających nagłej pomocy lekarskiej, jednakże w systemie leczenia ambulatoryjnego uzgadnianie terminów wizyt lekarskich może trwać kilka tygodni. W lecznictwie prywatnym dostęp do lekarza jest łatwiejszy, ale wizyta kosztuje minimum 80–100 USD. Szpitale prywatne w Urugwaju świadczą usługi medyczne na dobrym poziomie. Jeśli pacjent nie ma wykupionego ubezpieczenia, szpital może żądać wpłacenia zaliczki w wysokości ok. 2000 USD. Po zakończeniu pobytu w szpitalu i odliczeniu wszelkich kosztów leczenia pozostała część zaliczki jest rozliczana z pacjentem.
INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. W celu wynajęcia pojazdu należy przedstawić prawo jazdy wydane i ważne w kraju stałego pobytu. Generalnie stan techniczny dróg w Urugwaju jest dobry lub bardzo dobry. Należy pamiętać, że sygnalizatory świetlne na skrzyżowaniach dróg ustawione są bezpośrednio za skrzyżowaniem (tj. za przejściem dla pieszych). Autostrady są płatne.
PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Nie ma ograniczeń. Stosunkowo dobrze rozwinięta baza gastronomiczna i hotelowa, konkurencyjne wobec krajów UE i USA koszty utrzymania oraz relatywnie wysoki stopień bezpieczeństwa publicznego w Urugwaju sprzyjają rozwojowi turystyki, szczególnie w rejonie ujścia rzeki Rio de la Plata do Oceanu Atlantyckiego (tu usytuowany jest znany kurort Punta del Este) oraz wzdłuż całego wybrzeża atlantyckiego (do granicy z Brazylią). Zalecanym środkiem komunikacji w Urugwaju są autobusy. Istnieje tu rozbudowana sieć autobusowych połączeń międzymiastowych, zapewniających relatywnie tanie i dobre warunki podróżowania.
BEZPIECZEŃSTWO. W okresie letnim (grudzień–luty) w stolicy i w nadmorskich kurortach silnie wzrasta liczba drobnych przestępstw (kradzieże kieszonkowe, kradzieże w hotelach, wyłudzenia, oszustwa, napady), których ofiarą padają głównie zagraniczni turyści. Stąd też w tym okresie wiele atrakcyjnych miejsc i regionów turystycznych (np. plaże) jest patrolowanych przez specjalną policję (Policia Turistica). Nie zaleca się zwiedzania w godzinach wieczornych i nocnych dzielnicy portowej w Montevideo. Również poruszanie się po zachodzie słońca w starym centrum miasta (Ciudad Vieja) i po głównej ulicy stolicy (18 de Julio) wymaga ostrożności i raczej nie jest wskazane.
RELIGIA, OBYCZAJE. Urugwaj jest państwem świeckim.
ŚWIĘTA. Dniami świątecznymi i wolnymi od pracy są: 1 stycznia – Nowy Rok, 6 stycznia – Święto Trzech Króli, 4–5 lutego – karnawał, 17–21 marca – Tydzień Turystyczny, 1 maja – Święto Pracy, 19 czerwca – Święto N. Artigasa, 18 lipca – Święto Niepodległości, 15 października – Święto Rasy, 2 listopada – Dzień Zaduszny, 25 grudnia – Boże Narodzenie. Pozostałe dni świąteczne w 2008 r. przypadają na soboty lub niedziele.
PRZYDATNE INFORMACJE:
• W północnych regionach kraju, graniczących z Brazylią, miejscowa ludność używa portuñol lub brazilero (odmiana hiszpańsko-portugalska). Znajomość języka angielskiego jest słaba.
• Oficjalną walutą jest peso urugwajskie; w obiegu są banknoty 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000 i 2000 peso oraz monety: 50 centesimo, 1, 2, 5 i 10 peso. Centralny Bank Urugwaju ostrzega o pojawianiu się w obiegu fałszywych banknotów, głównie o nominale 500 i 1000 peso. W 2008 r. rozpoczął się proces wycofywania z obiegu banknotów o nominałach 5 i 10 peso.
· Banki obsługują klientów w dni robocze w godz. od 13:00 do 17:00
· W wielu dużych sklepach (głównie w super- i hipermarketach) za zakupy można płacić dolarami USA lub kartami American Express, VISA, MasterCard czy Diners Club. Honorowane są również czeki podróżne.
• Powszechne jest dawanie napiwków w restauracjach (5–10%). Niewielkie napiwki są dawane również portierom, bagażowym i taksówkarzom.
• Walutę można wymieniać w bankach i oficjalnych kantorach (np. w dużych supermarketach).
• Mieszkańcy Montevideo powszechnie korzystają z taksówek i z usług remises (korporacje taksówkowe dysponujące lepszymi środkami transportu i bez tradycyjnego oznakowania pojazdu). Cenę za przejazd remises warto jednak ustalić z góry (koszt dojazdu z centrum miasta na lotnisko wynosi ok. 15 USD). Również w przypadku taksówek warto ustalić wcześniej, jaki będzie koszt przejazdu.
• Numer kierunkowy w połączeniach telefonicznych: 00598 – Urugwaj, 00598 2 – Montevideo.