Włochy
-
Informacje
-
Opis
-
Galerie
-
-
Dolomity we Włoszech – katalog państw – Why Not Fly
-
Dolomity we Włoszech – katalog państw – Why Not Fly
-
Dolomity we Włoszech – katalog państw – Why Not Fly
-
Włochy – katalog państw – Why Not Fly
-
Włochy – katalog państw – Why Not Fly
-
Włochy – katalog państw – Why Not Fly
-
Włochy – katalog państw – Why Not Fly
-
Włochy – katalog państw – Why Not Fly
-
Włochy – katalog państw – Why Not Fly
-
Włochy – katalog państw – Why Not Fly
-
Włochy – katalog państw – Why Not Fly
(Republika Włoska)
Stolica: Rzym
Waluta: euro (EUR)
Język urzędowy: włoski
Inne języki: niemiecki, francuski
WJAZD DO WŁOCH.
Polacy mają możliwość korzystania z prawa do swobodnego przemieszczania się osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem, który uprawnia do bezwizowego pobytu na terenie kraju do 90 dni jest paszport lub dowód osobisty. Ograniczenia dotyczące swobodnego przepływu mogą się zdarzyć wyłącznie w przypadkach zagrażających bezpieczeństwu państwa i zdrowiu publicznemu.
SANKCJE CELNE I PRAWNE.
Zgodnie z przepisami unijnymi od czerwca 2007 r. turyści wjeżdżający lub wyjeżdżający z Włoch są zobowiązani do zgłaszania organom celnym posiadanej gotówki w kwocie równej lub wyższej 10 tys. EUR. Zwierzęta domowe, podróżujące z właścicielami, muszą posiadać paszporty zgodnie z prawem unijnym. Niezbędne jest zaświadczenie dotyczące szczepienia zwierzęcia i przebytych przez niego chorobach. Potrzebny jest też identyfikator w postaci chipu, którego numer zapisuje się w paszporcie. Dokument taki wydawany jest przez lecznice weterynaryjne, które można odnaleźć na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.
Przestępstwa związane z narkotykami, grożą we Włoszech karą pozbawienia wolności oraz karą pieniężną. Karane jest również kupowanie sprzedawanych w uliczkach podrabianych artykułów znanych marek światowych.
MELDUNEK.
We Włoszech obowiązek meldunkowy musi dopełnić obywatel kraju, zapraszający do siebie cudzoziemca. Powinien on w ciągu 48 godzin zgłosić taki pobyt. W przypadku zatrzymania się w ośrodkach turystycznych, obowiązku tego dopełnia jego administracja.
SŁUŻBA ZDROWIA WE WŁOSZECH I WYMAGANE SZCZEPIENIA.
Na terenie Włoch nie są wymagane szczepienia. Prawo do opieki medycznej mają te osoby, które płacą składki na NFZ. Wybierając się do lekarza, należy przedstawić dokument potwierdzający ubezpieczenie, tak zwaną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Uprawnia ona jednak tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych. Z tego powodu zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, pokrywających koszty leczenia w szerszym zakresie.
W kilku miejscowościach można znaleźć specjalne ośrodki zdrowia dla podróżujących (Servizio di guardia turistica, Servizio di guardia medica estiva). Leczenie w szpitalu jest bezpłatne, chyba że pacjent będzie wymagał salę o podwyższonym standardzie. Niższe opłaty lub całkowite z nich zwolnienie przysługuje między innymi osobom niepełnosprawnym, dzieciom do lat 6 oraz kobietom w ciąży. Osoby, które nie posiadają ubezpieczenia w Polsce, muszą wykupić przed podróżą do Włoch specjalne ubezpieczenie turystyczne.
DLA KIEROWCÓW.
Na terenie Włoch kierowcy mogą podróżować na podstawie polskiego prawa jazdy. Podczas dłuższego pobytu, można wymienić ten dokument na włoski, bez konieczności ponownego zdawania egzaminów. Zgodnie z prawem, za wszelkie wykroczenia w ruchu drogowym należy uiścić natychmiastową opłatę. W przypadku niemożności zapłacenia mandatu, samochód musi zostać pozostawiony na parkingu depozytowym, a kierowca zobowiązany jest do pokrycia kosztów postoju pojazdu. Zapłacony mandat jest równoznaczny z przyznaniem się do wykroczenia i nie daje możliwości odwołania się do wyższej instancji. Za przekroczenie prędkości, prowadzenie pod wpływem alkoholu czy środków odurzających, oprócz kary pieniężnej grozi też zawieszenie prawa jazdy do 3 miesięcy. Na terenie Włoch autostrady są płatne.
BEZPIECZEŃSTWO.
We Włoszech bardzo często zdarzają się kradzieże dokumentów, pieniędzy, jak również włamania czy kradzieże samochodów. Zaleca się też zachowanie szczególnej ostrożności wobec ogłoszeń dotyczących ofert pracy.
DODATKOWE INFORMAJE.
• W razie wypadku czy pożaru powinno powiadomić się policję (tel. 113) oraz straż pożarną (tel.115). Wprowadzony jest też bezpłatny numer pomocy – 112.
• Wszelkie kradzieże należy zgłosić w najbliższym komisariacie policji. Zagubione lub skradzione karty płatnicze trzeba jak najszybciej zablokować. W przypadku utraty paszportu, czy innego dokumentu należy zgłosić to policji i skontaktować się z polską placówką.