Atrakcje turystyczne
Machu Picchu – miasto Inków
Machu Picchu to najpiękniejsze i najlepiej zachowane miasto Inków, wybudowane w XVwieku. Znajduje się w południowym Peru w Andach Peruwiańskich na wysokościach 2090 – 2040 m.n.p.m, 400 m nad doliną Rio Urumbamba. Miasto wybudowano według kompleksowo opracowanego planu, jednak zostało opuszczone ok. 1537 r. z nieznanych powodów.
Odkrycie Machu Picchu datowane jest na 24 lipca 1911 roku, a przypisywane jest amerykańskiemu uczonemu Hiramowi Binghamowi. W rzeczywistości odkrycia miasta dokonał 40 lat wcześniej niemiecki handlarz Augusto R. Berns. Informacje o tym fakcie wyszukał w peruwiańskich i amerykańskich archiwach niezależny amerykański badacz Paolo Greer. Augusto R. Berns założył firmę, która przy wsparciu rządu Peruwiańskiego handlowała zawartością grobowców i innymi zabytkowymi przedmiotami. Machu Picchu dzieli się na dwa obszary. Pierwszy to strefa rolnicza z położonymi na stokach góry tarasami uprawnymi i systemem kanałów nawadniających. Drugi stanowi okręg miejski z pałacami, świątyniami i domami mieszkalnymi. Magiczne miasto zbudowano z jasnego granitu, a budowniczy wykorzystali istniejącą rzeźbę terenu, harmonijnie łącząc mury budowli z istniejącymi wcześniej skałami. Najwyżej położony obiekt to obserwatorium astronomiczne – Intihuatana, czyli „miejsce, gdzie przystaje słońce”. Kamienny słup, stojący w centrum, został wyrzeźbiony w litej skale. Obserwacje astronomiczne prowadzono także ze zbudowanej na planie podkowy, Wieży Słońca oraz Świątyni Trzech Okien. Budowle te miały tak usytuowane otwory okienne, aby padające przez nie słońce podczas przesilenia zimowego oświetlało kamień we wnętrzu pomieszczenia.
Konstrukcja Machu Picchu zadziwia niezwykłymi wkomponowanymi w grzbiet górski miastami i otaczającą je przyrodą. Nierówności terenu bardzo sprytnie użyto, aby stworzyć interesujące rozwiązania architektoniczne.
Jedno z wielu przypuszczeń dotyczących Machu Picchu, głosi, że było ono sanktuarium Dziewic Słońca, a nie typowym miastem czy twierdzą, ze względu większość pochówków kobiet (badania wykazały, że na dziesięć szkieletów tylko jeden należał do mężczyzny). Obok ludzkich szkieletów odnaleziono także szczątki wymarłych przed setkami lat zwierząt, które były prawdopodobne zostawiane w grobowcach jako pożywienie dla zmarłych.
Od 1983 roku Machu Picchu należy do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, natomiast 7 lipca 2007r. obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.